1. Anasayfa
 2. Finans Haberleri

3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir?

Debit kart (Bankamatik Kartı) ve kredi kartı ile internetten yapılan alışverişlerin güvenli olması için geliştirilmiş üç boyutlu bir güvenlik protokol sistemdir.

3D Secure ile ödeme nasıl yapılır?

Online alışveriş esnasında birçok site 3D Secure ile ödemeyi zorunlu tutmaz. Bunun işletmeler için en bilindik sebebi müşterinin sepetten vazgeçmesine yol açacağı korkusudur. (3D Secure ile ödeme yaparken sistem banka sayfasına yönlendirme yapar telefona gelen SMS ‘in girilmesi istenir ki birçok kişi alışverişi mobil cihazından yaptığı için SMS görüntüleme işini bir türlü beceremez ve alışverişten vazgeçer, diğer durum ise SMS ‘in kart sahibinin bankada kayıtlı telefonuna geliyor olması genelde alışverişi yapan kart sahibi değil de yakını olduğu için işlemi tamamlayamaz)

Bu ödeme yöntemi zorunlu olmadığı için yapmanız gereken alışverişi tamamlarken ödeme sayfasının altında yer alan işlemi 3D Secure ile yapmak istiyorum seçeneğini işaretlemektir.

İşlem esnasında kart hamilinin (sahibinin) bankada kayıtlı telefonuna 5 yada 6 haneli bir onay kodu gönderilir. Ödemeyi tamamlamak için bu kodu ekranda çıkan alana girmek gerekmektedir. Ardından 3D Secure ile ödeme tamamlanmış olur.

3D Secure işlemini ilk kullanan kartlı ödeme sistemi Visa olup sistemi 2001 yılında müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Ardından Mastercard tarafından da SecureCode çıkartılmıştır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir