Ethereum Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Dünyası

Ethereum Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Ethereum fikri, 2013 yılının sonlarında kripto para araştırmacısı ve programcısı Rus asıllı Kanadalı Vitalik Buterin tarafından yeni nesil bir blok zinciri olarak önerilmiştir. Ethereum ‘un geliştirilmesi için gereken fon 2014 Temmuz ve Ağustos aylarında internet üzerinden toplanmıştır. Ethereum, 30 Temmuz 2015’te, 11.9 milyon sanal birime karşılık gelecek şekilde “ön madencilik” yöntemiyle hayata geçirilmiştir.

Ethereum’un mottosu “geçmişiniz veya konumunuz ne olursa olsun, herkes için dijital paraya ve veri dostu hizmetlere açık erişim” olarak tanımlanır. Kripto para birimi eterinin (ETH) ve bugün kullanabileceğiniz binlerce uygulamanın arkasında topluluk tarafından oluşturulmuş bir teknolojidir.

2016 yılında, DAO projesinin çöküşünün sonucu olarak, Ethereum 2 farklı blok zincire ayrılmıştır. Yeni oluşan versiyon Ethereum (ETH) olarak bilinmektedir. Platformun özgün sürümü ise Ethereum Classic (ETC) adıyla yoluna devam etmiştir. Ethereum’un piyasa değeri 2017 yılında %13,000 büyümüştür.

Şu anda Bitcoin’den sonra en değerli ikinci sanal para birimi olan Ethereum, hızlı artışıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 2015’in Temmuz ayında pazara açılan Ethereum ‘un o dönemki değeri 1.28 dolardı.

Ethereum resmi hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
38988030-93340654_1600x900

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli