Friendly Fraud Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Friendly Fraud Ne Demek?

Fraud işlemler, bugüne kadar girişimcilerin (dolandırıcı), kişilerin kart, internet/mobil bankacılık bilgileri ya da kimlik bilgilerini çeşitli yöntemlerle ele geçirerek yaptıkları dolandırıcılıkları ifade etmek için kullanılırdı.

Artık e-ticaret sektörünün de gelişimi ile birlikte hayatımıza Friendly Fraud olarak adlandırılan bir dolandırıcılık yöntemi daha girmiştir. Bu yöntemde mağdur müşteriler değil ürün veya hizmet sağlayan firmalardır.

Birçok e-ticaret firması çeşitli sebeplerden ötürü (en önemlisi müşteri kaybetmemek) belirli bir tutar ya da kategoride 3D Secure işlemleri zorunlu tutmamaktadır. Bu açığı fark eden kötü niyetli kişiler kendilerine ait olan kartlar ile sanal ortamda alışverişlerini yapmakta, ardından kartlarının ait olduğu bankalara mal veya hizmet almadıklarını belirterek harcama itirazında bulunmaktadır.

Bu itirazlar da çoğu zaman işlemler 3D Secure olmadığı için kabul edilmektedir. Sonuç itibariyle herhangi bir ücret ödemeden mal ve hizmet alımı gerçekleşmiş firma zarara uğratılmış olur. Bu olayda Friendly ya da Chargeback Fraud olarak adlandırılır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli