1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Kredi Başvurum Reddediliyor Ne Yapmalıyım?

Kredi Başvurum Reddediliyor Ne Yapmalıyım?

Kredi başvurusunun reddedilmesinin bir çok nedeni vardır. Bunları açıklamadan önce netliğe kavuşturulması gereken ilk konu; Bir kredi değerlendirme sürecinde incelenen tek şey başvuru sahibinin durumu ( aylık gelir, varsa bankalara olan borç bakiyesi, ödeme düzeni, üzerine kayıtlı taşınmazlar vs. ) yine varsa kefilin bilgileridir.

Yani muhtelif internet sitelerindeki “kredi çıkmayana kredi verilir” , “krediniz 5 dakikada onaylanır” yalanına inanıp kimseye paranızı kaptırmayın.

Keza aynı şekilde bir banka görevlisi “sana kredi çıkmaz ama bana 5 Bin TL, 10 Bin TL verirsen çıkartırız” diye bir teklifte bulunursa hiç tereddüt etmeden bu görevliyi bankasına şikayet edin.

Gelelim kredi değerlendirme kriterlerine ve kredi alamıyorsanız yapmanız gerekenlere.

Bankada İzinizin Olması Durumu

Nedir bu bankada izinizin olması derseniz, henüz hiçbir banka ile çalışmamanızı ifade eden bir durumdur. Daha önce herhangi bir banka ile çalışmayan birinin kredi alması risk teşkil eder. Çünkü ödeme performansı (borcuna sadık olup-olmaması) belli değildir.

Bu durumu düzeltmek için vakit kaybetmeden bir bankadan küçük miktarlı bir kredi kartı temin edin. Kartı kullanın ve ay sonu kullandığınız tüm tutarı ödeyin. Bu durumu 2-3 ay devam ettirdikten sonra kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ödeme Performansı

Bankalara olan borcunuzu düzenli ödemiyorsanız çoktan mimlendiniz demektir. Birde kanuni ya da idari takibe düştüyseniz artık geçmiş olsun.

Sigortalı Çalışma Durumu

İlk kez sigortalı bir işte çalışıyorsanız üzerinden en az 6 ay geçmiş olmalıdır. Bu sürenin sonunda maaş aldığınız banka ilk tercihiniz olsun.

Düzenli / Kanıtlanabilir Gelir

Bu gelir ne kadar yüksek ise alacağınız kredi miktarı da bir o kadar yüksek olur. Yalnız verdiğiniz bilginin kanıtlanabilir olması önemlidir. ( SGK Hizmet Dökümü, Banka Dekontu vs. )

Bankaya Verdiğiniz Bilgilerin Doğruluğu

Bankalara başvuru esnasında ilettiğiniz bilgiler bir çok yönü ile incelenir. Sahte bir maaş yazısı, ek gelir belgesi, SGK Hizmet Dökümü gerçek mi? Sahte mi?

Vereceğiniz yanlış bir bilgi size sadece kredi çıkmasını engellemez aynı zamanda bankaların kara listesine dolandırıcılık sebebi ile girmenizi sağlar. Bu durumda hiçbir zaman, hiçbir banka ile çalışamazsınız demek olur.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli