Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar? Asgari Ödeme Tutarını Ödersem Faiz İşler Mi? Asgari Ödeme Tutarını Ödeyemezsem Ne Olur?
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar? Asgari Ödeme Tutarını Ödersem Faiz İşler Mi? Asgari Ödeme Tutarını Ödeyemezsem Ne Olur?

Günümüzde hemen hemen herkesin birden fazla kartı olmakla beraber çoğu kişi kartın asgari tutarını ödemekte dahi sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumda aşağıdaki sorulara cevap arayan bir sürü kart mağduru oluşturmaktadır.

Önce sorularımızı yazıp ardından sırası ile cevaplayalım.

  • Kaç ay kredi kartına ödeme yapmazsam idari ya da kanuni takip başlar?
  • Kredi kartı dönem borcumu ödemezsem ne olur?
  • Kredi kartı asgari tutarını ödersem faiz işler mi?

Kaç ay kredi kartına ödeme yapmazsam idari ya da kanuni takip başlar?

Kredi kartına arka arkaya 2 ay (60 gün) ödeme yapılmaz ise bankalar idari takip sürecini başlatabilir. Bu durumda banka müşteriden 7 gün içerisinde kredi kartı borcunun en az asgari tutarını ödemesini ister.

Borçlu bu talepten 30 gün sonra da (toplam 90 gün yapmış olur) borcunu ödeyememişse banka kişi hakkında kanuni takip sürecini başlatır. Bu süreç biraz sancılı olup bir iki sene kadar banka tarafından yürütülür. Bu süre zarfında banka ile anlaşılabilirse borç taksitlendirilir.

Borçlu maaşlı çalışan ise maaşının 4/1′ ine banka tarafından haciz konulabilmektedir. Katılım bankaları yeni aldıkları karar ile asgari ücretli çalışanların maaşına hiçbir suretle haciz işlemi başlatmayacaklarını açıkladı.

Gelelim asıl meseleye banka geçen bu bir iki yıl içerisinde borcunu tahsil edemezse borçları açtıkları ihale ile varlık şirketlerine devir eder. Varlık şirketleri ise tam bir tacizci gibi her gün sizi, eşinizi, akrabalarınızı hatta ulaşabildikleri arkadaşlarınızı bile arayarak borcunuzdan kat be kat fazlasını alana kadar sizleri rahatsız etmeye devam eder.

Kredi kartı dönem borcumu ödemezsem ne olur?

Kredi kartının dönem borcu ödenmez ise mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için yüzde 2.28 gecikme faizi, asgari tutar dışında kalan dönem borcu için ise aylık yüzde 1.98 akdi faiz uygulanıyor. (Bu faiz oranları güncel oran olup sürekli değişmektedir)

Kredi kartı asgari tutarını ödersem faiz işler mi?

Kredi kartınızın sadece asgari tutarını öderseniz kalan kısmı için aylık akdi faiz uygulanır.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli