SIM Kart Dolandırıcılığı
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

SIM Kart Dolandırıcılığı

Dolandırıcılık yöntemlerinin en bilinenlerinin başında sim kart dolandırıcılığı gelmektedir. Numara sahibi adına düzenlenen sahte kimlik ile numaranın ait olduğu herhangi bir operatör bayisine giderek yeni sim kart çıkartılabilmektedir. Olay bu kadar basit olup operatörler önlem amaçlı herhangi bir işlem yapmamaktadır.

Adınıza çıkartılan sim kart devreye girdiğinde sizin mevcutta kullandığınız iptal olacaktır. Dolandırıcılar bu yöntem ile aynı gün birçok bankadan kredi kullanmak veya hesaplarınızdaki paraları çekmek sureti ile sizi uzun yıllar sürecek adli bir sürecin içinde bırakıyorlar.

Genelde bu dolandırıcılar yakalanamıyor, yakalansa bile birkaç yıl sonra dışarı çıkıp kaldıkları yerden devam ediyorlar. Hatta dolandırıcılar adınıza herhangi bir bankanın/operatörün şubesinde kredi/sim kart başvurusu yaparken yakalanırsa yaptıkları iş teşebbüs aşamasında kaldığı için ifadeleri alınmak sureti ile serbest bırakılıyor. İlgili yerler size ulaşamazsa (sizin adınıza işlem yapılmaya çalışıldığı için emniyete/savcılığa giderek şikayetçi olmanız gerekiyor) ifadeleri bile alınmıyor.

Kopyaladıkları sim kart ile neler yapıyorlar?

Dolandırıcıların kullandığınız sim kartı kopyalamak için öncelikle adınıza sahte bir kimlik düzenlemeleri gerekiyor, bu da demek oluyor ki zaten kişisel bilgileriniz ellerine bir şekilde geçmiş. Bayiden sim kartı alıp aktif olmasını bekledikten sonra herhangi bir bankanın şubesine giderek yine size ait sahte kimlik ile kredi başvurusu yapıp aynı gün çektikleri kredi ile kayıplara karışıyorlar. Sim kart yeni olduğu için banka tarafından konulan blokeyi de şubeye gitmişken bir dilekçe ve sahte kimlik fotokopisi ile kaldırıyorlar.

Banka hesabınızda bakiye var ise onu çekmek için de şubeye gitmek yerine bankanın çağrı merkezini arıyorlar. Çünkü bankalar bu tarz dolandırıcılıkları önlemek için kullanıma yeni açılan sim kartlara 90 gün süre ile bloke koyuyor. (Bloke sayesinde internet/mobil bankacılığınızı kullanamıyorsunuz yada bankadan işlem yapabilmek için gerekli kritik SMS bildirimlerini alamıyorsunuz) Bloke kalktıktan sonra yeni bir internet/mobil bankacılık şifresi oluşturarak hesabınızdaki bakiyeyi farklı hesaba gönderiyorlar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli