TC Kimlik Numarama E-Devlet Üzerinden Nasıl Kısıt Koyabilirim?
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

TC Kimlik Numarama E-Devlet Üzerinden Nasıl Kısıt Koyabilirim?

Yıllardır çözülemeyen sorunlardan biri olan kayıp/çalıntı ya da sahte kimlik ile adınıza şirket kurulması olayı artık tarih oldu. e-devlet’e TC Kimlik Numarası kısıtlama özelliği geldi. e-devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS) hizmeti ile artık kimlik numaranıza kısıt koyarak bilginiz dışında herhangi bir şirket kurulmasına veya ortak olunmasına engel olmuş oluyorsunuz. Peki ama e-devlet kimlik kısıtlama nedir? ve T.C Kimlik No Kısıtlama nasıl yapılır?

İşte Detaylar.

İşlem İçin Yapmanız Gerekenler
  • e-devlet üzerinden Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS) hizmetine gitmelisiniz.
  • Ardından sağ üst köşede yer alan “Yeni Başvuru” alanına tıklamalı,
  • Gelen ekranda “Aşağıda yer alan seçeneklerden herhangi birini veya her ikisini işaretleyerek ticaret sicili işlemlerinde kimlik bilgilerinizin kullanılarak bir şirket veya işletmeye ortak veya yetkili olarak kaydedilmenizi engelleyebilirsiniz. Seçeneklerdeki işaretleri kaldırarak söz konusu engeli kaldırabilirsiniz.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz.
  • Buradan kısıt türünü seçerek (ortak-yetkili) devam butonuna tıklıyorsunuz.
  • Ekranda ikinci kez aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mesajı çıkıyor.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden başlatılan şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak ve yetkili olarak eklenmenizin engellenmesi amacıyla kimlik numaranız üzerine kısıt konulacaktır. Kimlik numaranız üzerine ortak ve yetkili olarak eklenilmesine yönelik kısıt konulduğunda, T.C. kimlik numaranız ile MERSİS üzerinden ortak ve yetkili olarak eklenmek istendiğinizde sistem uyarı vererek bu işlemi gerçekleştirmeyecektir.

İşlemi onayla dediğinizde aşağıdaki bilgi geliyor ve adınıza siz isteyene kadar herhangi bir şirket, ortaklık kurulamıyor.

Başvurunuz başarı ile sonuçlanmıştır. Herhangi bir şirket ortağı / işletme sahibi ve herhangi bir şirkette / işletmede yetkili olarak eklenmenize yönelik olarak kimlik numaranız üzerine kısıt konulmuştur.

İlginizi Çekebilir
src_340x1912xfast-tr-karekod-ile-odeme-nedir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli