Loading...
tr usd
USD
0.02%
Amerikan Doları
32,18 TRY
tr euro
EURO
-0.08%
Euro
34,96 TRY
tr chf
CHF
-0.05%
İsviçre Frangı
35,33 TRY
tr cny
CNY
-0.10%
Çin Yuanı
4,45 TRY
tr gbp
GBP
0.03%
İngiliz Sterlini
40,95 TRY
bist-100
BIST
1.45%
Bist 100
10.895,25 TRY
gau
GR. ALTIN
-0.22%
Gram Altın
2.504,93 TRY
btc
BTC
-2.25%
Bitcoin
69.833,60 USDT
eth
ETH
1.84%
Ethereum
3.728,86 USDT
bch
BCH
-0.54%
Bitcoin Cash
515,07 USDT
xrp
XRP
0.55%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.56%
Litecoin
88,16 USDT
bnb
BNB
2.41%
Binance Coin
614,10 USDT
sol
SOL
-5.3%
Solana
176,80 USDT
avax
AVAX
1.45%
Avalanche
40,71 USDT

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat! Sakın Bu Tuzaklara Gelmeyin!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden olan telefon dolandırıcılığında son zamanların trendi, arama yapıldığında banka çağrı merkezinden aranıldığınız izlenimi verilmesidir.

Yurtdışından ya da internet üzerinden arama sağlayan dolandırıcılar herhangi bir bankanın çağrı merkezi numarasını birebir kopyalayabiliyor. Peki X bir bankanın çağrı merkezi numarasını dolandırıcılar nasıl kopyalıyor? Yöntem basit. X bankanın numarasını farklı bir ülkeden ya da internet üzerinden satın alıyor, numaranın başında olması gereken ülke kodunu da maskeleye biliyorlar.

Bu yöntem ile tarafınıza gelen arama, ilgili bankanın çağrı merkezinden gelmiş gibi gözüküyor. Ardından hattın diğer ucundaki dolandırıcı size internet bankacılığı şifrenizi yenilemeniz gerektiğini söyleyerek internet/mobil bankacılık bilgilerinizi tuşlamanızı talep ediyor (talebi sağladığınızda internet/mobil bankacılık bilgileriniz ele geçiriliyor ve hesaplarınızdaki bakiye, yoksa kredi/kredi kartı limitleriniz kullanılmak sureti ile zarara uğratılıyorsunuz) veya size tanımlı bir kredi limiti olduğunu ifade ederek kullanabileceğinizi belirtiyor. Siz sözde krediyi kullanmak istediğinizde kişisel bilgilerinizi talep ederek bu bilgiler ile adınıza farklı platformlarda işlem yapılıyor. (Elde ettikleri bilgiler ile adınıza sahte kimlik çıkartıp bankalardan kredi kullanımı, yasa dışı/dolandırıcılık kaynaklı gelirlerini adınıza açtıkları hesaplar üzerinden transfer etmek sureti ile aklama)

Gelinen noktada operatör firmaları numaraların başında farklı ülke kodları olduğu için aramaları yasal olarak engelleyememektedir. Durumun engellenmesi içinde bilindik herhangi bir yasal çalışma yoktur.

Telefon Dolandırıcılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Hiçbir banka sizi arayarak internet/mobil bankacılık şifrenizi güncellemenizi istemez, (Ya internet/mobil bankacılığa girişte bu taleplerini iletirler ya da siz şifrenizi unuttuğunuz için bankanızı arayarak yeni şifre talep edersiniz)
  • Sizi arayan numaraya hangi bankadan aradığını sorup numarayı bankanın web sitesinden teyit edin, (Yukarıda bahsettiğim maskeli arama durumu olabileceği için arayan numara sizden kişisel bilgi talep ediyorsa telefonu kapatıp bankanızı arayarak böyle bir talepleri olup olmadığını teyit edin)
  • Mantıklı gelmeyen hiçbir işlemi telefon üzerinden gerçekleştirmeyin, (Eğer aradığını iddia eden bankanın müşterisi iseniz tüm işlemleri internet/mobil bankacılık üzerinden de sağlayabilirsiniz)
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Telefon Dolandırıcılarına Dikkat! Sakın Bu Tuzaklara Gelmeyin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir