Telefon Dolandırıcılarına Dikkat! Sakın Bu Tuzaklara Gelmeyin!
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat! Sakın Bu Tuzaklara Gelmeyin!

Dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden olan telefon dolandırıcılığında son zamanların trendi, arama yapıldığında banka çağrı merkezinden aranıldığınız izlenimi verilmesidir.

Yurtdışından ya da internet üzerinden arama sağlayan dolandırıcılar herhangi bir bankanın çağrı merkezi numarasını birebir kopyalayabiliyor. Peki X bir bankanın çağrı merkezi numarasını dolandırıcılar nasıl kopyalıyor? Yöntem basit. X bankanın numarasını farklı bir ülkeden ya da internet üzerinden satın alıyor, numaranın başında olması gereken ülke kodunu da maskeleye biliyorlar.

Bu yöntem ile tarafınıza gelen arama, ilgili bankanın çağrı merkezinden gelmiş gibi gözüküyor. Ardından hattın diğer ucundaki dolandırıcı size internet bankacılığı şifrenizi yenilemeniz gerektiğini söyleyerek internet/mobil bankacılık bilgilerinizi tuşlamanızı talep ediyor (talebi sağladığınızda internet/mobil bankacılık bilgileriniz ele geçiriliyor ve hesaplarınızdaki bakiye, yoksa kredi/kredi kartı limitleriniz kullanılmak sureti ile zarara uğratılıyorsunuz) veya size tanımlı bir kredi limiti olduğunu ifade ederek kullanabileceğinizi belirtiyor. Siz sözde krediyi kullanmak istediğinizde kişisel bilgilerinizi talep ederek bu bilgiler ile adınıza farklı platformlarda işlem yapılıyor. (Elde ettikleri bilgiler ile adınıza sahte kimlik çıkartıp bankalardan kredi kullanımı, yasa dışı/dolandırıcılık kaynaklı gelirlerini adınıza açtıkları hesaplar üzerinden transfer etmek sureti ile aklama)

Gelinen noktada operatör firmaları numaraların başında farklı ülke kodları olduğu için aramaları yasal olarak engelleyememektedir. Durumun engellenmesi içinde bilindik herhangi bir yasal çalışma yoktur.

Telefon Dolandırıcılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Hiçbir banka sizi arayarak internet/mobil bankacılık şifrenizi güncellemenizi istemez, (Ya internet/mobil bankacılığa girişte bu taleplerini iletirler ya da siz şifrenizi unuttuğunuz için bankanızı arayarak yeni şifre talep edersiniz)
  • Sizi arayan numaraya hangi bankadan aradığını sorup numarayı bankanın web sitesinden teyit edin, (Yukarıda bahsettiğim maskeli arama durumu olabileceği için arayan numara sizden kişisel bilgi talep ediyorsa telefonu kapatıp bankanızı arayarak böyle bir talepleri olup olmadığını teyit edin)
  • Mantıklı gelmeyen hiçbir işlemi telefon üzerinden gerçekleştirmeyin, (Eğer aradığını iddia eden bankanın müşterisi iseniz tüm işlemleri internet/mobil bankacılık üzerinden de sağlayabilirsiniz)

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli