Temassız Kartlarda Fraud Olur Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Temassız Kartlarda Fraud Olur Mu?

2021 BKM (Bankalararası Kart Merkezi) verilerine göre ülkemizde 77,3 milyon adet kredi kartı, 141,3 milyon adet banka kartı ve 45,2 milyon adet ön ödemeli kart kullanılmaktadır. Yine ilgili kurumun verilerine göre kullanılan kredi kartlarının 45 milyon adedi temassız özelliği taşımakta ve bu kartlar ile yapılan temassız ödemeler adedi aylık 200 milyonun üzerinde gerçekleşmektedir. Hal böyle iken temassız kartların güvenliği ve fraud olayları merak edilen konuların başında gelmektedir.

Temassız kartın özelliklerini bilmek için öncelikle NFC ve RFID okuyucu tanımlarını bilmek gerekir.

NFC (Yakın Alan İletişimi); müşteri elektroniği, mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir. Yakın Alan İletişimi manyetik alan indüksiyonu kullanarak çalışır ve etiket ile okuyucu işlevine sahiptir.

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID); radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir.

Temassız kart kullanan ülkelerde kişiler arasında yaygın olan kanı RFID okuyucular sayesinde cebinizde, cüzdanınızda veya çantanızdaki temassız özelliği olan kartlardan bilginiz dışında çekim yapılabileceği söylentisidir ki bu tamamen asılsız ve mümkün olmayan bir işlemdir. Çünkü temassız kartlar NFC teknolojisi kullanır, bu da 3-4 cm bir aralıkta veri ileten 13.56Mhz radyo frekansı teknolojisini demektir. Sonuç itibariyle yalnız ve yalnız NFC özellikli POS cihazına kart yaklaştırıldığında ödeme alınabilir.

Tabi kartınız çalınması veya kaybolması durumda tek seferde 500 TL‘ye kadar yapılabilecek temassız fraud ödemeyi hiçbir şey engelleyemez.

Siz kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı anlayana kadar çok yüksek ihtimal ile 500 TL gibi bir zararınız oluşmuş olacaktır. Devam edebilecek işlemler ise muhtemelen bankaların fraud izleme birimlerinin dikkatini çekecek ve gerekli önlemler alınacaktır.

Aslına bakarsanız temassız kartlar fraud açısından ekstra bir açık oluşturmamaktadır tabi kaybetmediğiniz sürece.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli