Vasıfsız Gemi Adamı İlanına Başvururken Hayallere Kapılmayın!
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Vasıfsız Gemi Adamı İlanına Başvururken Hayallere Kapılmayın!

İş ilanlarında karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Gazete ilanları, sahibinden.com, eleman.net, secretcv.com gibi ilan sitelerine dolandırıcılar tarafından verilen ilanlar aylık 15.000 ile 20.000 TL arasında para kazma, verilen iş için herhangi bir vasıf aranmaması gibi bilgiler içerdiğinden işi olmayan yada çalıştıkları işten memnun olmayan insanların dikkatini çekmektedir.

Peki yöntem nedir? Nasıl dolandırıyorlar?

İlanda verilen numara ile irtibata geçtiğinizde dolandırıcılar sizi ofislerine davet ederek öncelikle güveninizi kazanmaya, gitmeden önce kafanızda oluşan olumsuz bir intiba , korku var ise bunu gidermeye odaklanıyorlar.

Ofise gittiğinizde şık bir ortam, güzel bir sekreter sizi karşılayarak kafanızda olumlu bir intiba oluşturmaya başlıyor bile, sekreter sizi görüşmeyi yapacağınız dolandırıcının yanına götürüyor ve işi anlatma kısmına geçiyorlar.

Sizi bir gemici kursuna kayıt ettireceklerini, kursta alacağınız 2-3 aylık (aslında eğitim 2-3 hafta olup sizi oyalamak için ne kadar belge varsa aldırıyorlar) eğitim ile gerekli bütün sertifikaları alacağınızı, nihayetinde bir gemide işbaşı yapıp para kazanmaya başlayacağınız güzel güzel anlatılıyor.

İşi kabul ettiğinizde size bir sözleşme imzalatarak ortalama 4.000-5.000 TL ödeme alıyor kursa gönderiyorlar. 2-3 ay kursta eğitim görüp sertifikalarınızı aldığınızda ise herhangi bir iş bulamayarak aylarca oyalanıyorsunuz. Şansa iş bulursanız yine ilk maaşınızı sözleşme gereği ilgili kişilere vererek bir kez daha dolandırılıyorsunuz. Peki maaşınız 15.000 TL mi? Tabi ki hayır 2.500 ile 6.000 TL arasında bir maaşınız olacaktır. (Siz yeni olduğunuz için muhtemelen 3.000 TL olur)

Yaklaşık 6-12 ay arası sürecek, sonunda mutsuz olacağınız bu süreçte 5.000 TL + ilk maaş ise dolandırıcıların cebine girmiş olacaktır.

Peki dolandırıcılara bulaşmamış olsaydınız ne kadar para harcayarak gerekli belgeleri alabilecektiniz?

Ülkemizin her yerinde gemici kursu bulunmaktadır. Gemi adamı yeterlilik belgesi ve gemici cüzdanı size toplam 1.500 TL gibi bir ücrete gelecek olup kurs süresi de 2-3 hafta civarıdır.

Belgenizi aldıktan sonra bizzat gemi firmalarına giderek yada gemi de çalışan bir tanıdığınızın aracılığı ile şansınız varsa iş bulursunuz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli