Kredi Kartı Limit Tahsisi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Finans Haberleri

Kredi Kartı Limit Tahsisi Nedir?

Kredi kartı; online, pos cihazı üzerinden ya da ATM kanalı ile işlem yapılabilen nakit paraya alternatif olarak banka ve finans kuruluşlarının müşterilerine sunduğu içinde kişiye özel hazır limit bulunan ve ödemelerin her ayın belirlenen haftası tek seferde ya da taksitler halinde yapıldığı alternatif bir ödeme yöntemidir.

Kredi kartı limit tahsisi ise bankaların müşterilerine aylık gelirleri, mevcut borç durumu ve ödeme düzeni (KKB Skoru), eş geliri gibi bilgiler ışığında belirlediği maksimum kart limitidir. Aslında mevcut BDDK kuralları gereği bir müşterinin tüm bankalardaki toplam kart limiti maksimum maaşının dört katı kadar olabilir. (Belirli kriterler var ilk yıl maaşının iki katı kadar, ikinci yıl maaşının dört katı gibi gibi)

Örnek vermek gerekirse; Aylık maaşınız 10.000 TL olsun. İlk defa kredi kartı kullanacaksanız tüm bankalardaki kartlarınızın limiti toplam 20.000 TL olabilir. Buna istinaden X bankası size şöyle bir mesaj gönderebilir. “Mevcut kredi kartı limitiniz 5.000 TL olup size tahsis ettiğimiz limit 20.000 TL’dir. Dilerseniz internet/mobil bankacılığa girerek kartınızın limiti arttırabilirsiniz.”

Kartınızın limitini arttırmak için internet bankacılığına giriş yaptığınızda “Mevcut yasa gereği kartınızın limitini arttıramıyoruz. Diğer bankalardaki limitinizi düşürerek tekrar artırım talebinde bulunabilirsiniz.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Son olarak şu bilgiyi de vermekte fayda var ki;

Genelde bankalar kredi kartı limiti belirlerken maaş kriterlerinizi çokta göz önünde bulundurmaz. Yani maaşınız 10.000 TL diye size maksimum 40.000 TL limit tahsis etmez. 100.000 TL bile edebilir. Yeter ki borç ödemeniz düzenli olsun ve limit artırım talebinde bulunurken mevcut gelirinizi biraz abartarak yazın. (Bazen bankaların gelirinize inanmayıp SGK Hizmet dökümü göndermenizi talep edebileceğini de unutmayın)

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir