Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Kripto Dünyası

Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir?

Madencilik (mining), donanım ve yazılımlar yardımıyla kripto üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin kaydının ve onayının yapılmasıdır. Her yeni birim üretildiğinde, oluşan blokların çözülmelerinin zorluk seviyeleri de artar. Bu nedenle madencilik için güçlü bir bilgisayar ve internet bağlantısı gereklidir.

Kripto para madenciliği temelde iki amaca hizmet eder. Bunlar;

 • Kripto para ağı içinde dağıtılan işlem bilgilerinin doğrulanması ve blok zinciri içerisinde saklanması işlemidir.
 • İkincisi, yayınlanan işlemin geçerli olup olmadığını tanımlamak için kripto para zincirleri için güvenli, hacklenmeye dayanıklı bir ekosistemin oluşturulmasıdır.

Kripto para için arz-talep madencilik yolu ile oluşturulur.

Kripto para madenciliği (kazım işlemi) birden fazla kullanıcının birim üretmesi ile olur. Üretimlerde üst sınır bulunmakta olup o sınıra yaklaştıkça üretimde zorlaşır.

Cüzdanlar arasında yapılan transferler onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından aktarılan işlemler bir araya getirilerek blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafından doğrulanarak onaylandıktan sonra blok zincirine yazılır.

Madenciler, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blok zincirinin bir kopyasını saklar.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik çok farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Biz dört farklı yöntemden bahsedeceğiz.

CPU Madenciliği

‌‌CPU, merkezi işlem birimi (işlemci) demektir. Yani evlerimizde kullandığımız bilgisayarlara bir madencilik yazılımı kurularak kolaylıkla ‌CPU madenciliği yapılabilir.

Ancak kazım çok güç ve elde edilecek kripto para yok denecek kadar azdır. Bu sebepten bu yöntem günümüzde çok tercih edilmez.

GPU Madenciliği

Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcilerine Grafik İşlemci Birimi (GPU) denmektedir. GPU madenciliği de, ekran kartlarının işlemcilerinde hesaplama yapılarak işlemlerin doğrulandığı madenciliktir. Grafik kartlarının işlemcileri, bilgisayarların işlemcilerine kıyasla güçlü ve hesaplama odaklıdır. Bu nedenle Bitcoin, Ethereum, Zcash gibi kripto paraların madenciliğinde grafik kartları kullanılmaktadır.

Madenciler kazım işleminden daha fazla kazanmak için genelde birden fazla ekran kartını bir araya getirerek “Rig” adı verilen cihazlar kullanmaktadır.

‌ASIC Madenciliği

‌‌ASIC, Uygulamaya Özel Entegre Devreler, yardımıyla yapılan kripto para madenciliğidir. Bu devrelerin içlerindeki yazılım ve donanımlar, kripto para madenciliği gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek kazım yapmasına rağmen çok fazla elektrik tüketmektedir. Bu nedenle bu madencilik yönteminde iyi bir elektrik altyapısına ihtiyaç vardır.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, kazım ve kripto paralardan anlamayan fakat bu işe girmek isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir.

Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu işlem gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kripto para madenciliği yapabilirler.

Fakat saydığımız bu dört yöntemde de gerek ülkelerdeki yasaklamalar gerekse kazım esnasındaki maliyetler sebebiyle her geçen gün kar elde etme seviyesi azalmaktadır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
image-291-1024x576_1600x900

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir