Halı Çekme Dolandırıcılığı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Halı Çekme Dolandırıcılığı Nedir?

Halı çekme dolandırıcılığı, kripto para geliştiricilerinin bir projeyi terk ettiği ve yatırımcıların fonlarıyla ortadan kaybolduğu yeni bir dolandırıcılık türüdür.

Yani bir kripto para/token geliştiricisinin gündemi takip ederek dikkat çekici bir isimle piyasaya sürdüğü ürünün değerini hızla yükselttikten sonra alım-satım işlemini durdurarak elde ettiği para ile ortadan kaybolduğu yönteme “Halı Çekme Dolandırıcılığı” denir. Hal böyle olunca ilgili kripto para likitsiz kalarak değeri bir anda sıfır olmaktadır.

Dünyada kripto para pazar büyüklüğü 2,5-3 trilyon dolara yaklaşırken piyasada da yaklaşık 460-470 adet kripto borsası ve bu borsalarda işlem gören 16 binden fazla kripto para cinsi vardır.

Yine kripto dolandırıcılığı yılda 8 milyar dolar civarında ve bunun yaklaşık 3-4 milyarı halı çekme dolandırıcılığıdır. Son dönemin bilinen en meşhur halı çekme dolandırıcılığı Squid Games ve Titan adı verilen değeri bir anda fırlayıp aniden sıfırlanan kripto paralar ile yapılan dolandırıcılıktır.

Ülkemizde kripto para borsalarında irili ufaklı yatırımı olan 14 milyon kişi bulunmaktadır. Muhtemelen bu kişilerin %70 kadarı ya dolandırılacak ya da büyük zararlara uğrayacaktır. O yüzden siz siz olun gireceğiniz borsa ve kripto paraları iyi araştırmayı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli