SIM Kartımın Kopyalandığını Nasıl Anlarım?
 1. Anasayfa
 2. Fraud

SIM Kartımın Kopyalandığını Nasıl Anlarım?

SIM kartları günümüz bankacılık ve dijital cüzdan işlemlerinde önemli bir yere sahiptir.

Banka veya dijital cüzdan uygulayıcıları müşterilerinin kimlik doğrulamalarını SMS yolu ile yapmaktadır. Konuyu açmak gerekirse; İnternet/mobil bankacılık veya dijital cüzdanınıza erişmek istediğinizde sisteme sizin girdiğinizden emin olmak için bir SMS OTP (kısa mesaj yolu ile 4-5 ya da 6 haneli kod) gönderirler.

Yani firmalar ya da bankalar müşterilerine anında iletilmesi gereken işlem onayı, şifre, alarm gibi iletileri hızlı ve güvenli bir şekilde iletmek için SMS’ den yararlanırlar.

Belirtiğimiz SMS doğrulama sistemi SIM kartların kopyalanması sebebi ile artık çokta güvenli bir doğrulama değildir. Aslında olması gereken doğrulama yöntemi SIM OTP diye tabir edilen yöntemdir.

Konuyu çok fazla dağıtmadan SIM kartları nasıl kopyalanır? ve SIM kartımın kopyalandığını nasıl anlarım? sorularının cevaplarına geçelim.

SIM Kartları Nasıl Kopyalanır?

SIM kart kopyalamanın iki yolu vardır.

İlk yol; bir operatör bayisine giderek nüfus cüzdanı/TC. Kimlik Kartı fotokopisi ve üzerine küçük bir miktar ödeme yaprak kopyalamaktır.

İkinci yol; SIM karttan gerekli verileri (KI ve IMS kodları) okuyabilen, okuduğu verileri silvercard olarak nitelendirilen yeni sim kart üzerine yazdırabilecek bir devrenin takılı olduğu bilgisayara sim kart kopyalama yazılımlarından biri yüklenir, yazılım çalıştırılarak gerekli bilgiler alınır ve boş bir silvercard üzerine bilgiler kopyalanır. 

İkinci yol zaten yasa dışıdır. Asıl dikkat edilmesi gereken konu ilk yoldur. Çünkü yedek hat diye de tabir edilen operatör bayilerinden çıkartılan ikinci SIM Kart için bayiler hiç bir güvenlik önlemi almadığı gibi önüne gelen herkese (Kimlikteki fotoğraf ile başvuran kişi aynı mı?, Kimlik sahte mi? vs.) SIM kart kopyalamada yardımcı olmaktadır. Zaman zaman basına yansıyan SIM kart kopyalama dolandırıcılıklarında işin içinde bayilerin dahi olduğu okuyoruz.

Bu durumların önüne geçilemediği müddetçe banka ve firmaların SMS OTP değil (SIM Kart kopyalandığında SMS kopyalanan SIM karta gidecektir) SIM OTP doğrulama yöntemi kullanması gerekir. Çünkü SIM OTP’ de SIM kartınız kopyalansa dahi kopya hatta doğrulama onayı gitmez.

SIM Kartımın Kopyalandığını Nasıl Anlarım?

İlk yol;

 • e-devlet üzerinden “Mobil Hat Sorgulama” adımına tıklayın,
 • Ekranda üç GSM şirketinde de adınıza kayıtlı hatlar ve kopyası olup olmadığı yazacaktır.

İkinci Yol;

 • Gün içerisinde telefonunuzdan uzun süre sinyal gelmiyorsa,
 • Kendi numaranızı aradığınızda arama sesi uzun ve kesik ise,

SIM kartınız ya kopyalanmış ya da yönlendirilmiştir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 1
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
sim-4-FB_1600x1600

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir