Varlık Yönetim Şirketi Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Bankalar, müşterilerinin zamanında ödemediği borçlar için ortalama 2-3 sene hukuki olarak belirli aksiyonlar aldıktan sonra borcu yine de tahsil edemezse bu borçları ihale usulü varlık yönetim şirketlerine devretmektedir.

Bankalar, gecikmiş borçlarınızı ödemeniz için size 90 gün süre verir. Bu 90 günlük süreçte banka sözlü veya yazılı olarak size ulaşıp borcunuzu ödemenizi talep eder ve yasal takip başlatır. Bu yasal takip borcunuzu ödeyene kadar yıllarca sürebilir. İşte burada devreye varlık yönetim şirketleri giriyor. Çünkü bankalar 2-3 yıl uğraşıp tahsil edemediği borçları zarar olarak gösterip alacağı olan tutarın çok çok altında ihale usulü varlık yönetim şirketlerine devreder.

Borcu bankadan devralan varlık yönetim şirketi sizinle iletişime geçer ve borcunuzu bankadan devraldığını bildirir. Borcunuzu ödemeniz için ilk başta çok yüklü bir tutar (mevcut borcunuzdan daha yüksek bir meblağ) talep eder. Siz ödeme yapamazsanız zamanla ödeyeceğiniz tutarı düşürerek size daha uygun bir ödeme planı çıkarırlar.

Ödeme Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken ve Maruz Kalacağınız Durumlar
  • Ödeme planında anlaşana kadar gün içerisinde gerek size gerekse yakınlarınıza yapılan ve taciz boyutlarına varan aramalar.
  • Telefonun diğer ucundaki avukat ya da temsilcinin hadsiz konuşma ve ithamları,
  • En önemli durum ise borcunuzu ödemeyi başarırsanız borçsuzluk kâğıdı almayı ihmal etmeyin. İlerleyen dönemde size çok gereksiz ve saçma bir gerekçe ile tekrar borç çıkartıp haciz başlatabilirler.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli