Instagram Dolandırıcılığı Bitmiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Instagram Dolandırıcılığı Bitmiyor

Son bir senenin en büyük sosyal medya vurgunu Instagram üzerinden gerçekleşiyor.

Gerçekleşiyor diyorum çünkü bir senedir aralıksız devam ediyor.


Peki İşleyiş Nedir? Sonuçları Nelerdir?


Phishing, Anubis ya da farklı bir truva yöntemi ile orta halli takipçisi olan bir Instagram adresi ele geçirilir.
Ele geçirilen adres üzerinden hikayeler paylaşılır. 


Hikaye içeriği ise genelde;
  • Ben kazandım sizde kazanabilirsiniz.
  • 2.000 TL yatırım ile 30.000 TL .
  • Yatırım uzmanı x Bey/Hanım sayesinde ben kazdım isterseniz sizde irtibata geçin.

şeklindedir. 

Üçüncü örnek son aylarda daha sık karşılaşılan bir örnektir. (Yatırım uzmanı x Bey/Hanım sayesinde ben kazdım isterseniz sizde irtibata geçin)

Paylaşımı görüp, inanıp kişi ile irtibat kurduysanız ağına düştünüz demektir. Size bir kaç sahte dekont, bir iki allı pullu söz, en önemlisi de sizi borcunuzdan ya da kazanmak istediğiniz para ile ne yapacağınızdan vuruyorsa düşünmeden kişinin istediği 2.000 TL – 5.000 TL gibi nispeten sonrasında dolandırılacağınız tutarlardan daha düşük bir tutar gönderirsiniz.

İlk ödemeyi yaptıktan sonra karşı taraf sizi bir iki gün oyalar. Ardından yine sahte bir dekont ile gönderdiğiniz tutarı 50.000 TL – 70.000 TL yaptığını söyler. Buraya kadar her şey güzel resmen bir verdik 25-30 katını kazandık. Fakat o kazanılan parayı gönderme kısmı gelince her seferinde bir sorun vardır. Ve bu sorunlar o kadar manasız, anlamsızdır ki mağdur alacağını düşündüğü paranın büyüsüne kapıldığı için burada bile sorgulama ihtiyacı hissetmez.


Bahaneler ise;
  • Hesaba bloke koyuldu. (Neden diye bir sorun ya),
  • Parayı almak için 10.000 TL daha göndermen gerekli (Peki ama neden? Mantıklı bir neden söyle?),  
  • Para göndermezsen seni savcılığa veririz. (Arkadaşım burada bari uyan, adam dolandırıcı. kimi savcılığa veriyor? Neden veriyor?)

Bu bahanelerin üzerine ikinci, hatta üçüncü kez para transferi sağlanır.

Sonuç; sonuç hep hüsrandır hiç şaşmaz.


Buradan sonra mağdur bankayı arayarak hemen parasının iadesini talep eder, çünkü dolandırılmıştır. Kişiye paranın iadesinin olmayacağı tutarı kendi isteği ile gönderdiği, tutarın alıcı bankaya çoktan geçtiği ifade edilir. (Bazen tutar transfer edilmeden kişilerin arandığı bile olur. Buna fraud araması denir. Müşteriyi uyarma niyeti taşıyan bir arama olup, işleminiz şüpheli bulundu para gönderdiğiniz kişiyi tanıyor musunuz? Özel değilse yardımcı olmak için gönderim sebebini söyleyebilir misiniz? gibi sorular sorulur) 


Sonuç olarak dolandırılan şahıs önce bankaya, sonra savcılığa şikayette bulunur. Genelde herhangi bir sonuç alınmaz. Transferler tamamen hesap kiralama usulü yapılmıştır. Dolandırıcılar arkada iz bırakmamıştır. Nasıl olsa yakalansalar da 2 yıla çıkarlar.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli