Sahtekar YouTuberlar
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Sahtekar YouTuberlar

Youtube‘ da birçok yararlı, eğitici, öğretici ya da eğlenceli kanal olduğu kadar tamamen yalan üzerine kurulu, umut satan, boş konuşan bir nevi sizin izlemeniz sayesinde para kazanan Sahtekar YouTuberlar da mevcuttur.


Nedir Bu Sahtekarlıkları?
  • Bir günde video izleyerek şu kadar kazandım. 
  • 2 saatte anket doldurarak 300 TL kazandım.
  • Kripto madenciliği ile zengin oldum.
  • Para kazanmak işte bu kadar kolay.

gibi gibi başlıklar ile video çeken, video süresi içerisinde boş konuşan, kazandığı paraları hiç görmediğimiz ya da fake dekontlardan oluşan paylaşım yapan sahtekarlıklar.


İnternet ortamından video izleyerek, anket doldurarak, reklama tıklayarak ya da kripto madenciliği yaparak para kazanmak bu kadar kolay olsa kimse çalışmaz.


En azından asgari ücretle haftada 6 gün, günde 12 saat çalışan kişiler ya da harçlığını çıkarmak için gündelik işlerde çalışan öğrenciler çalışmaz.


Bu Sahtekar YouTuberlar‘ ın dedikleri paralar kazanılsa (kimisi günde 300-500 TL, kimisi saatte 100-200 TL kazandığını iddia ediyor) aylık kazanç asgari ücreti geçer. Mantıken seni beni geçtim bunların bile video çekmek yerine dedikleri işi yapmaları lazım. Dikkat ederseniz çoğunun 3-5 bin bilemedin 20-30 bin takipçisi mevcut. Toplam izlenmeleri bir milyon bile değil. Yani dedikleri, anlattıkları işi kendileri yapsa YouTube‘ dan kazandıkları paradan kat be kat daha fazla kazanırlar. 

Peki neden yapmıyorlar? Çünkü öyle bir kazanç yok :)


Bu yazıyı yazmadan önce yaklaşık 1 hafta boyunca YouTube‘ daki bu tarz video çeken birçok kanalı izledik ve anlattıklarını denedik. Sonuç tamamen hikaye. Bu arada hikaye olduğunu bildiğimiz halde denedik ki denemeden yazmayalım :) 

Bu süre zarfında şunu da tekrar teyit ettik ki anket doldurma işinde, siz dediklerini yaparsanız ayda 20-30 TL kazanırsınız. Onlar ise hiç bir şey yapmadan anket firmalarından 2000-3000 TL kazanır. Nasılı, daha önce bahsettiğimiz bu yazımızda.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli

Yorumlar (1)

  1. on numara yazı olmuş admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir