Mobil Cihazlar En Çok Hangi Tehditlerle Karşı Karşıya Kalır?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Mobil Cihazlar En Çok Hangi Tehditlerle Karşı Karşıya Kalır?

Günümüz dünyasında mobil cihazlar bir çok nedenden dolayı siber suçluların hedefi haline gelebiliyor.

Tehditler çoğaldıkça cihazınıza yükleyeceğiniz güvenlik programları tek başına yeterli olmayabilir. Bu sebepten sizin de en azından kötü amaçlı yazılımlar, tehditleri ve cihazlara nasıl bulaşabileceği konusunda iyi kötü bilgi sahibi olmanız gerekir.

Kötü amaçlı yazılımlar

Bu yazılımlar genelde uygulama mağazalarından, e-postalardan ya da SMS ile gelen linkler vasıtası ile cihazınıza bulaşır.

Bu sebepten resmi uygulama mağazasından dahi yüklediğiniz uygulamalarda dikkatli olmasınız. Çünkü bir uygulamanın Google Play, App Store ya da benzeri mağazada olması o uygulamayı güvenilir kılmaz.

Güvenliğini ve işlevini önemsemediğiniz bu uygulamalar cihazınıza sızdığı anda uygulama bildirimlerini, metin mesajlarını, PIN kodlarını ve ekran kilitleme desenlerini görebilir, kimlik doğrulama kodlarını çalabilir ve ekranınızda olanları gerçek zamanlı olarak kaydedip paylaşabilir.

Ortak-Kaynağı Bilinmeyen Wi-Fi ağları

Kamuya açık Wi-Fi ağları bedava olması dolayısı ile sizi cezbedebilir. Fakat aynı anda tanımadığınız birden fazla kişinin kullandığı bu ağlar uygulamanızla sunucu arasındaki veri alışverişine sızmaya çalışabilir ve hesabınıza erişim elde edebilir.

Bu sebepten bilinmeyen Wi-Fi ağlarını özellikle bankacılık işlemleri, internetten alışveriş gibi konularda kullanmamanızı öneriyoruz.

Uzaktan erişim araçları

Uzaktan Erişim Araçlarının (RAT) hepsi kötü amaçlı olmasa da bazıları yasal uygulamaların içinde de bulunabilir. Ancak bunların sağladığı erişim de siber suçluların cihazlara uzaktan bağlanmasını, güvenlik ayarlarını değiştirebilmelerini, cihazdaki herhangi bir bilgiyi okuyabilmelerini sağlayabilir.

Güvenlik açıkları

Mobil uygulamalarda çok sık güvenlik açıkları ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden cihazınıza gelen güncellemeleri vakit kaybetmeden sağlamanızı öneririz.

Kimlik avı saldırıları

Siber suçluların en çok başvurduğu yollardan biri de kimlik avı saldırılarıdır. Gönderdikleri SMS, e-posta vb. ile size bir takım vaatlerde bulunarak kendi kurdukları siteye yönlendirilmenizi sağlar ve kişisel bilgilerinizi ele geçirir.

Ayrıca son zamanların revaçta olan kimlik avı dolandırıcılığı taklit sitelerdir. Örneğin siz bilindik bir araç kiralama ya da alışveriş sitesinden işlem yaptığınızı zannederken aslında ödemeyi sahte siteye yaparsınız.

Bu gibi bir tuzağa düşmemek için girdiğiniz sitelerin bağlantısına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli

Yorumlar (2)

  1. Merhaba
    Peki virüs temizleme programlari işe yarar mi ? Telefonumuzu hangi sıklıkla taratmaliyiz,teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir