Bir Web Sitesi Nereye Şikayet Edilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Bir Web Sitesi Nereye Şikayet Edilir?

İnternet ortamında bulunan kötü niyetli şahıslar pek çok farklı yolla karşımıza çıkabilmektedir. Bazen sosyal medya da sahte hesaplar ile, bazen de aslını taklit eden sahte bir web sitesi olarak. Bunun sonucunda da mağdur olanlar “İnternetten alışverişte tüketici şikayetlerini nereye bildirebilirim?”, “Ürün şikayetleri nereye yapılır?”, “E-devlet üzerinden şikayet nasıl yapılır?”, “İnternet şikayetleri Hangi Bakanlığa yapılır?” gibi aramalarla sorularına cevap aramaktadır.

Bir web sitesinin arama motorlarında ilk sırada çıkması, sosyal medyada reklam ve sponsorlu olarak yayınlanması o hesapların güvenli olduğu anlamına gelmez.

Çoğu zaman sahte web siteleri, orijinallerinden bir harf, bir karakter veya bir sayı farkı ile dolaşıma sokulur.

Ayrıca internet ve sosyal paylaşım platformlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı iddia eden, para-hediye teklif eden mesaj, e-posta, SMS ve sosyal medya yorumlarına itibar etmeyin.

Peki Bu Web Sitelerini Nereye Şikayet Edebiliriz?

Sanal ortamda karşılaştığınız bu site ve hesapları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından oluşturulan İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne bildirebilirsiniz. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 numaralı telefon aranarak ulaşılabilmektedir.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli