Yağlı Saçlara Çözüm! Yağlı Saçlar İçin Evde Bakım
 1. Anasayfa
 2. Diyet ve Sağlık

Yağlı Saçlara Çözüm! Yağlı Saçlar İçin Evde Bakım

Yağlı saçlar için ne yapmamız gerekir? Bundan önce ufak bir bilgi paylaşmak isterim.

Yağlı saç derisi sorunu genellikle erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler. 

Bunun nedeni erkek kafa derisinin kadın kafa derisinden % 50 daha fazla sebum salgılamasıdır. Bu nedenle, erkekler kepek, kaşıntı ve yağlı saçlar gibi çok yağlı olan saç derisinin yan etkilerine daha duyarlıdırlar.

Yağlı saç derisi çok sık rastlanan bir sorundur, ancak saçınıza ve saç derisine iyi baktığınızda tedavi edilmesi kolaydır. Bununla birlikte, eğer kafa deriniz çok fazla yağlıysa, dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Ne Yapılmalı? Yağlı Saçlara Doğal Çözüm 
Elma Sirkesi

Elma sirkesi, saç ve saç derisindeki kiri temizleyen hafif bir deterjandır. Hafif ağartma özelliklerinden dolayı, elma sirkesi kafa derisinin sağlığını etkilemez. Ayrıca, elma sirkesinde asetik asit de gözenekleri sıkılaştırır ve saç derisinin sebum üretimini engeller.

Karbonat

Yağlı kafa derisi için kullanılacak en etkili iyi ev ilaçları arasında karbonat vardır. Su, şampuan veya saç kremi ile karıştırıldığında, saç derisini ve saçınızı temizlemek için kullanılabilir.

Karbonat kafa derisindeki fazla yağı temizlemek için kullanılır. Yağlı saç derisi durumunun tedavisine yardımcı olmak için haftada bir kez karbonat kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini tedavi ediyorsanız, karbonat saç köklerini temizler ve saç ürünlerinin daha kolay emilmesini sağlar. Karbonat yumuşak fakat derin temizlik özelliklerine sahiptir. Cilde veya saç hücrelerine zarar vermese de, saç rengini bozabilir. Yani, saçlarınıza uygulamadan önce bunu bir düşünün. Dikkat etmemiz gereken bir hususta alerji yapabilir.

Yeşil Çay

Yağlı kafa derisi tedavisi için kullanacağımız başka bir bitkisel yöntem de yeşil çaydır. Yeşil çay, yüksek miktarlarda antioksidan, enzim, amino asit ve polifenoller gibi fitokimyasallar içerir. Ayrıca B vitamini, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve kafein içerir.

Yeşil çaydaki yüksek seviyelerde antioksidanlar, saçların büyümesini hızlandırabilir. Yeşil çayda bulunan tanen asit, kafa derisindeki yağ üretimini etkin bir şekilde kontrol eder.

 • 4
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Anne-çocuk, birbirinden lezzetli yemek tarifleri, dualar ve güzellik sırları ile ilgili yazılarımla bende buradayım.İyi okumalar :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir