Kartlı Sistemler ve Ödeme Şemaları
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Kartlı Sistemler ve Ödeme Şemaları

Kartlı ödeme sistemlerinde ürün çıkartılmadan önce ilgili ürünün (Kart) hangi ödeme şeması altında yer alacağı, BIN numarası ve diğer prosedürler tamamlanmalıdır. Kart bu işlemlerden sonra müşteri kullanımına sunulur. Dünyada 7 adet kartlı sistemler ödeme şeması vardır;

Bu yazımızda ödeme şemalarını genel hatları ile tanıtacağız.

TROY

2015 yılında BKM tarafından yerli bir ödeme sistemi olması için kurulmuş olan TROY adını “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” sloganının baş harflerinden yola çıkarak almıştır.

TROY’ un yurtdışında da kullanılabilmesi için Discover Financial Services ile iş birliği yapılmıştır.

VISA

1958 yılında Amerika Kaliforniya merkezli olarak kurulan Visa bugün dünyanın 200‘den fazla ülkesinde kullanılan küresel bir ödeme sistemidir.

MASTERCARD

“Paranın satın alamayacağı şeyler vardır, geri kalan her şey için Mastercard.” sloganı ile tanınan, 1966 yılında yine Visa‘ da olduğu gibi Amerika New York‘ da kurulan küresel bir ödeme sistemidir.

AMERİCAN EXPRESS

Evet, her taşın altından çıkan ülke :) bu şemada da karşımıza çıkıyor. Geçmişi 1850‘ li yıllara dayanan Amerika New York merkezli küresel bir ödeme sistemidir.

Türkiye‘de ilk American Express kredi kartı Egebank tarafından verilmiştir.

JCB

1961 yılında Japonya merkezli olarak kurulmuş, bugün 23 ülke de 30 Milyon üye işyeri ve 130 Milyon‘ dan fazla kart sahibine ulaşan uluslararası bir ödeme sistemidir.

UNIONPAY

Çin merkezli ödeme sistemi UnionPay dünya çapında 180 ülkede 2500‘den fazla kurumla ortak çalışıyor. UnionPay‘in Çin Halk Cumhuriyeti‘nin nüfusu da göz önüne alındığında 7 milyardan fazla kartının olduğu düşünülüyor.

DISCOVER

1985 yılında yine Amerika Riverwoods, Illinois merkezli olarak kurulmuş küresel ödeme sistemidir.

Kartlı ödeme sistemleri ve ödeme şemasının dünyada toplam 7 adet olduğu bunlardan 4‘ünün Amerikan, 1‘inin Çin ve diğerinin Japonya menşeli olduğu düşünüldüğünde 7. ve son şemanın ülkemize ait TROY olması gerçekten bir gurur kaynağıdır.

Fakat şunu da göz ardı etmemek gerekir ki TROY saydığımız diğer 6 sistem ile çok uzun yıllar mücadele edemez, öncelik ülke içinde yaygınlaşmak ve ülke içinde en çok kullanılan ödeme sistemi olmak olmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli