Fraud Şüphesi Ne Demek
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Fraud Şüphesi Ne Demek

Son zamanlarda online alışveriş yapan ya da banka müşterisi olan kişilerin aradığı, merak ettiği soru ‘Fraud Şüphesi Ne Demek’ sorusudur. Fraud, kelime anlamı olarak dolandırıcılık demektir. Fraud yada fraud şüphesi; e-ticaret veya banka işlemlerinde ise kişi bilgisi dışında kredi kartı bilgilerinin kopyalanması, çalınması, çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ile kişinin izni olmaksızın yapılan tüm işlemleri ifade eder. (EFT, Havale, kredi kullanımı, KMH kullanımı gibi gibi).

Bir banka işlemi ya da online alışveriş esnasında işlemlerimizin zaman zaman fraud şüphesi sebebiyle onaylanmadığı oluyor. Öncelikle bu bilgiyi öğrenmemiz ilgili personelin hatası kaynaklıdır. Çünkü böyle bir bilgi bizi doğrudan zan altında bırakan bir durum olduğu için açıklanması yasaktır. Ayrıca yaptığımız işlemin fraud şüphesi ile reddedilmesi bizi dolandırıcı yapmaz. Sadece işlemimizin şüphe üzerine uygun bulunmadığını ifade eder.

Yaptığımız bir alışveriş, başvurduğumuz bir kredi işleminde firma ve bankalar adımıza yapılabilecek sahte işlemler için bir takım önlemler alır. Bu önlemler de haliyle her zaman %100 doğruyu vermez.

2021 yılında sadece sosyal medya dolandırıcılığı üzerinde elde edilen paranın 770 Milyon Dolar olduğunu düşündüğümüzde fraud önleminin ne kadar mantıklı olduğunu anlayabiliriz.

Fraud Şüphesine Takılma Sebeplerimiz Ne Olabilir?

  • Geçersiz ya da yıpranmış kimlik beyanı,
  • Bizi teyit için arayan personele verdiğimiz yanlış bilgiler,
  • Kart ile alışveriş yaparken üst üste şifreyi ya da kart bilgilerini yanlış girmemiz,
  • Sırf kredimiz onaylansın diye (dolandırıcılık olduğunu bilmeden) vermiş olduğumuz geçersiz, yanlış, sahte maaş yazısı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli