Dolandırıldım Paramı Nasıl Alırım?
 1. Anasayfa
 2. Fraud

Dolandırıldım Paramı Nasıl Alırım?

Dolandırıldım Paramı Nasıl Alırım? cevabının ucu çok açıktır. Bu sorunun cevabı bazen evet olabileceği gibi çoğunlukla hayırdır.

Herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kaldığınızda paranızı geri almak istiyorsanız öncelikle vakit kaybetmeden emniyet veya savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız.

Paranızı geri alıp alamayacağınız adli süreçten sonra ortaya çıkar. Ama birkaç örnek vermek gerekirse;

Bankadan adınıza bilginiz dışında kredi çekildi diyelim. Gerekli suç duyurusunda bulunursanız incelemeden sonra borç yükümlülüğü üzerinizden kalkar.

Yine banka hesabınızdan bilginiz dışında para çekildi diyelim. Burada paranızı geri alıp alamayacağınız dolandırıcılık yöntemine göre değişir. Yani dolandırıcı sizi aradı, sosyal mühendislik yolu ile bilgilerinizi siz verdiniz (mesela mobil bankacılığınıza giriş için kullanıcı adı ve şifre) o zaman şikayette bulunsanız dahi paranızı bankadan alamazsınız. Ancak sizi dolandıran yakalanırsa paranızı alırsınız ki bu da çok mümkün olmuyor.

Ya da sosyal medya üzerinden tanıştığınız birinden maç bileti aldınız. Aldınız dediysek gerçekten değil :( siz parayı gönderdiniz ama kişiye ulaşamıyorsunuz. Yani dolandırıldınız. Burada da şikayet vs. yaptıktan sonra şayet kişi yakalanır ve paranızı henüz yemediyse alırsınız ki bu da çok mümkün değildir.

Son örnek en çok karşılaşılan örnektir. İçeriğe takılmayın. Mantık aynıdır. Dolandırıldığınız konu maç bileti değil de alacağınız bir bitki tohumu, bir ayakkabı vs. olabilir. Bu dolandırıcılık yönteminde tutar genelde maksimum 1000 TL olduğu için kimse şikayette bulunmaz, dolandırıcı da dolandırmaya devam eder.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir