Evde Sıvı Yağ Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifler

Evde Sıvı Yağ Nasıl Yapılır?

Orta ve dar gelirli insanlar geçim sıkıntısı yaşanan son aylarda bir darbeyi de yağ fiyatlarından yemiş durumdalar. Sürekli artan sıvı yağ fiyatları insanları alternatif arayışlara sürüklemektedir. Bu sebepten bizde sizlerle evde sıvı yağ tarifimizi paylaşmak istedik. ‘Evde Sıvı Yağ Nasıl Yapılır?’ gelin hep birlikte öğrenelim.

Malzemeler

  • 4 kg siyah zeytin,
  • Kaynamış su,

Yapılışı

Öncelikle zeytinlerin çekirdeklerini ayıklıyoruz. Çekirdeklerden ayrılan 4 kg zeytin, çekirdeksiz bir şekilde ortalama 3-3,5 kg gelir.

Zeytinlerimizi şimdi blenderden geçireceğiz. Tüm zeytinleri blender içine koyduktan sonra 4/1 oranında da kaynamış su ekliyoruz. Bu işlemden sonra zeytinlerimizi mikrodalgada 1 dakika kadar ısıtıyoruz. Isıttığımız zeytinlerimize kaynamış su ilave ederek biraz bekletiyoruz.

Ardından bir bez, tülbent yardımı ile tüm zeytinlerimizi sıkıyoruz. Bezden süzen suyu 2-3 saat kadar bekletiyoruz. 2-3 saat beklettiğimizde suların üzerinde yağ oluşumunu göreceğiz. Oluşan yağları süzgeç yardımı ile süzüp bir kaba aktarıyoruz.

Bu işlem sonunda 4 kg zeytinden ortalama 200-250 gr zeytin yağı elde etmiş olacağız.

Bu miktar size az gelebilir, fakat unutmamanız gereken şey herhangi bir kaybınızın olmayacağıdır. Çünkü yağını süzdüğümüz zeytini zeytin ezmesi olarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu da 4 kg zeytinden evde hem zeytin ezmesi hem de yağ elde etmiş oluyoruz demektir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli