Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet ve Sağlık

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeğinizi doğumundan itibaren mümkünse ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin.

Yeni doğanlar da haftasına ve kilosuna göre değişkenlik gösterse de iki saatte bir emzirmek gerekir. Doktorlar uyuyan bebeklerin uyandırılıp emzirilmesi gerektiğini tavsiye etmektedir. Anne sütü ilk 6 ay bebeğinizin bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılamaktadır.

Anne sütü ilk 6 ay bebeğinizin ihtiyacının %100’ünü, 6-9 ay arasında %70’ini ve 9-12. aydan sonra %30 ‘unu karşılar. 6. aydan sonra anne sütü tek başına bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmaz. Bu nedenle ek gıdalara mutlaka başlanmalıdır.

Ek gıdalar hiçbir zaman anne sütünün yerini almamalıdır. Sadece anne sütünün tamamlayıcısı olmalıdır. 

Ek gıdaya başlandıktan sonrada bebek her istediğinde emzirilmelidir. 2 yaşına kadar bebek emzirilmeye devam edilmelidir.

Kaşık veya bardak ile vermekte fayda vardır, biberon kullanılmamalıdır.

Bebeğe verilecek olan besinler üç gün kuralı ile verilmelidir .Alerjisinin olup olmadığını anlamak için aynı gün içinde birden fazla besin verilmemelidir. Besinler bir çay kaşığı veya tatlı kaşığı boyutunda başlanıp giderek artırılmalıdır. Amacımız sadece tadına bakması olmalı, bebek yemek istemediği şeye zorlanmamalıdır.

İlk baslarda ek gıdalar daha sıvı formda olup giderek koyu ve pütürlü olmalıdır.

Bir yaşına kadar tuz, şeker, bal, inek sütü gibi gıdalar verilmemelidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Anne-çocuk, birbirinden lezzetli yemek tarifleri, dualar ve güzellik sırları ile ilgili yazılarımla bende buradayım.İyi okumalar :)

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli