Ponzi Yöntemi
 1. Anasayfa
 2. Fraud

Ponzi Yöntemi

Ponzi Şeması, Ponzi Sistemi, Ponzi Oyunu veya Ponzi Yöntemi adına ne derseniz deyin tarihin en büyük dolandırıcılıkları bu yöntem ile yapılmaktadır.

Ponzi Yöntemi İşleyişi

Ponzi Yöntemini kuran dolandırıcı, yüksek kâr getiren bir üretim (coin, borsa, mücevher üretimi, çeşitli gayrimenkul kiralama, ürün satışı vs. vs.) varmış gibi göstererek yatırımcıları (mağdurları) sisteme katmayı amaçlar. Bu amacı gerçekleştirmek içinde önden hediyeler dağıtır, tatillere çıkartır, çekilişle ev, araba verir. Ardından sisteme ilk katılanların ödemelerini sonradan katılanların parasıyla öder. Bu döngü sürdüğü yere kadar devam eder. Sonrasını zaten biliyorsunuz.

Sistemin Adı Neden Ponzi ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Tarihte bilinen ilk Ponzi Yöntemi, yönteme ismini de veren Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. Charles Ponzi, bulduğu bu yöntem ile 10.000 yatırımcıyı posta pullarını kullanarak bir arbitraj kârı elde ettiğine inandırmış; ve 10.000 kişiyi dolandırmıştır.

Ponzi Ne Zaman Çöker?

Ponzi Yöntemi‘ nde dolandırıcı sistemine ne zaman katılımcı alamaz hale gelirse sistem o zaman çöker. Çünkü ortada kâr getiren bir üretim olmadığından yatırım yapanlara ödeme yapılamaz. Sonra ponziciyi ara ki bulasın.

Ülkemizde Ponzi Yöntemi ile Yapılan Dolandırıcılıklar

Aşağıdaki linklerden ülkemiz tarihinde yaşanmış en büyük Ponzi dolandırıcılıklarına ulaşabilirsiniz.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 1
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir