Chargeback İşlemleri Azaltmak İçin Üye İşyeri Neler Yapabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Chargeback İşlemleri Azaltmak İçin Üye İşyeri Neler Yapabilir?

Türkçe’ ye ters ibraz olarak çevrilen Chargeback genel itibariyle kart sahibinin kartından yapılan işleme çeşitli nedenlerle itiraz etmesi sonucu işlem tutarının ilgili karta iade edilmesi olarak açıklanabilir.

Özellikle e-ticarette üye işyerlerinin Chargeback işlemleri engelleme ihtimalleri bulunmamaktadır. Yalnızca alınacak önlemler ile Chargeback süreçleri azaltılabilir.

Bu yazımızda üye işyerleri için genel hatları ile alınabilecek önlemlerden bahsedeceğiz. Çünkü üye işyeri özelinde anlatım yapabilmek için daha fazla bilgi ve analiz gerekir.

  • Chargeback Nedeninin Üründen Kaynaklanmaması İçin

Satıcının, özellikle de e-ticaret satıcısının ürününü tüm detayları ile müşteriye sunması gerekir.

Ürünün ebatı, özellikleri, kullanım alanları ve en önemlisi gerçek görüntüsü.

Yukarıda belirttiğimiz bilgileri doğru sunan bir satıcı için ürün/hizmet sebebiyle yapılabilecek harcama itirazı minimize edilir.

  • Kurgunun Doğru Yapılması

En çok karşılaşılan Chargeback nedeni ‘Kart Hamili Onayı Dışında Gerçekleşen İşlemlere İtirazlar (Dolandırıcılık İtirazları)’ dır. Bu sebepten belirli kurallar çerçevesinde verilen siparişleri inceleyen fraud ekibi ya da dışarıdan alınacak bir fraud desteği her firmada olmalıdır.

Şüpheli olabilecek siparişlere örnek;
  1. Sitenize yeni üye olan ve yüksek tutarlı 3D Secure olmadan işlem yapan müşteri,
  2. Aynı kart ile gün içerisinde birden çok işlem yapılması,
  3. Karttan sürekli hata alınması,

Akla gelen ilk örneklerdendir.

  • Sipariş ve Teslimat Belgelerinin Düzenli Tutulması/Saklanması

İşyerinize banka tarafından iletilen harcama itirazlarında ilk olarak bankaya iletmeniz gereken bilgi siparişe ait satış ve teslim belgeleridir. Bu sebeptendir ki belgeleri saklamalısınız. Sunamadığınız belgeler sebebiyle işlemlerin iş yerinize Chargeback edilmesi işinizi ve kârınızı olumsuz etkiler.

  • Firma içi Eğitim

Chargeback minimize etmenin bir diğer yolu da firma çalışanlarının fraud konusunda eğitime tabi tutulmasıdır. Çalışanlarınıza vereceğiniz birkaç günlük eğitim şüpheli ve fraud işlemleri minimize edecektir.

  • E-Ticarette Üye İşyerlerinin 3D Secure Entegrasyonunu Tamamlaması

Tüm alışverişlerde olmasa bile en azından firmanız için riskli gruplar (mobilya, altın, elektronik eşya vs.) ya da yüksek tutarlı işlemlerde 3D Secure zorunluluğu getirmeniz Chargeback oranlarınızda gözle görülür bir düşüş yaşamanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli