Bungalov Ev Dolandırıcılığı
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Bungalov Ev Dolandırıcılığı

Daha önceki yazılarımızda da bir çok kez belirttiğimiz üzere bizde dolandırıcılıkta yöntemleri de bitmez. 2022 yılının en meşhur ve yeni dolandırıcılık yöntemi Bungalov Ev Dolandırıcılığıdır. Bu yıl Sakarya‘da bungalov ev kiraladığını söyleyen 6 kişilik bir şebeke 160 kişiden toplam 5 Milyon TL toplamış. Fiyat yüksek olunca basına yansıyan tek olay bu oldu. Fakat bunun gibi birçok olay da mevcuttur. Özellikle dolandırılan insanların savcılığa gitmek yerine şikayet sitelerine yazması da işin ilginç yanı. (Bu konu hakkında da yakında bir yazımız olacak)

Peki Bu Tarz Dolandırıcılıklardan Nasıl Korunuruz?

  • Daha önce benzer birçok durumda belirttiğimiz üzere para gönderdiğiniz hesabın bireysel bir hesap değil de ticari olmasına dikkat edin. Yani bir tatil için ödeme yapıyorsanız parayı göndereceğiniz hesap sahibinin adı Ayşe Tatil değil de Ayşe Ticaret Turizm vs. olmalıdır.
  • Sosyal medya platformlarından bulduğunuz kişilere bu tarz rezervasyonlar yapıp ödeme göndermeyin. Çünkü ülkemizde 100 TL gibi bir rakama istediğiniz sosyal medya hesabı için ortalama 1000 takip, beğeni, izlenme, etkileşim vs. satın alınabiliyor. Bu hesaplar fake hesaplar olup sayılara ve yorumlara aldanarak sayfanın güvenli olduğu kanısına varmayın.
  • Ödeme yapacağınız, tatil yapmayı düşündüğünüz bungalov mekanının TÜRSAB‘ a üye olup olmadığını kontrol edin.
  • Bungalov evler genellikle evi ve kahvaltıyı içerir. Günlük 1000 TL‘ ye ev, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi gibi ilanlara aldanmayın.
  • Gerekirse firmadan vergi numarasını talep edip kontrol edin.
  • Sizinle kurumsal numaralar yerine cep telefonu, kurumsal değil kişisel whatsapp’ dan irtibat kuranlara itibar etmeyin.
  • Fiyat normalin altında olunca her zaman bir daha düşünün.
  • Son olarak çağımızın teknoloji çağı olduğunu unutmayın. Size verilen adresi Google Haritalar vb. uygulamalardan teyit edin. Adrese gittiğinizde karşınıza bungalov ev yerine boş bir arazi çıkmasın.

TÜRSAB Nedir?

TÜRSAB‘ın açılımı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği‘ dir. Amacı ise seyahat acentalığı mesleğinin ve faaliyet alanının temeli olan Türk Turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır. Ayrıca seyahat acentaları konusunda şikayeti olan tüketiciler TÜRSAB‘a başvurarak sonuç alabilirler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli