Visa’ nın Chargeback İçin Getireceği Yenilik
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Visa’ nın Chargeback İçin Getireceği Yenilik

Pandemi ile birlikte son iki yılda online alışverişler büyük ölçüde artış göstermiştir. Maalesef işletmelere, özellikle de e-ticaret firmalarında pazar yeri olan küçük işletmelere bu artış bir takım zorluklarda getirmiştir. Nedir bu zorluklar? derseniz, Friendly Fraud diye tabir ettiğimiz fraud olaylarının artması ve kötü niyetli kart sahibinin aldığı ürün ve hizmete karşı itiraz ederek parasını geri almasıdır.

Dolandırıcılık denince çoğu insanın aklına çalınan hesap bilgileri, kimlik bilgileri ya da kart bilgileri gelir. Ancak Chargeback itirazlarının %75‘ ini birinci taraf kötüye kullanım oluşturur. Yani bir kart sahibinin kartı veren bankaya meşru bir satın almadan dolayı itiraz etmesidir.

Bu cümleden kastımız; kart hamilinin daha önce vermiş olduğu yinelenen abonelikler (oyun, dijital platformlar, sigorta vs.) ve kartın kullanımına izin verdiği çocuğunun yapmış olduğu alışverişlere itiraz etmesidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu tarz itirazlar işletmelere hem zaman hem de maliyet olarak olumsuz etki eder.

SIFT tarafından yapılan bir araştırmaya göre her beş ters ibraz itirazlarından birinin meşru satın alma işlemlerine parasını geri almak adına itiraz eden kart hamilinin kötü niyetinden kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Bu kötü niyetli itirazlardan kaynaklanan işletme zararları tüm dünyada yıllık 25 Milyar Dolar civarındadır.

İşte Visa bu soruna işletmeler adına çözüm bulmak için 15 Nisan 2023‘ ü göstermiştir.

Belirtilen tarihten sonra Visa, Chargeback kurallarında bir takım değişikliğe giderek bu tarz itirazlarda işletmelere işlemi alıcının yaptığını kanıtlayan ek bilgiler sunmasına fırsat verecek ve bu bilgileri artık kabul edecektir.

Mevcut durumda bir işlem 3D Secure ile yapılmadıysa kart hamili itirazda bulunduğu an yaptığı harcama kartına iade ediliyor.

Ancak 15 Nisan 2023 itibariyle bu durum değişecek ve işletme işlem 3D Secure olmadan yapılsa da işlemi kart hamilinin yaptığını ek bilgi ve veriler ile kanıtlayabilirse yapılan itiraz geçersiz sayılacaktır.

Peki İşletmeler Ne Gibi Ek Bilgi ve Veri Sunabilir?

  • İtiraz sahibi müşteri daha önce aynı kart bilgisi ile ödeme yaptıysa,
  • Müşterinin aynı üyelik bilgileri ile geçmişte alışverişi varsa,
  • Ürünün kargo tarafından itiraz sahibine teslim edildiği kargo teslim tutanağı ile belgelenebilirse,
  • Aynı cihaz, ID, IP ve kimlik bilgisi ile daha önce birçok giriş ve sorunsuz alışveriş varsa,

Yukarıda saydığımız bu ek bilgi ve veriler sayesinde işletmelerin Chargeback zararları azalacak ve kötü niyetli kart hamilleri ortaya çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli