Loading...
tr usd
USD
0.04%
Amerikan Doları
32,82 TRY
tr euro
EURO
-0.18%
Euro
35,14 TRY
tr chf
CHF
-0.28%
İsviçre Frangı
36,72 TRY
tr cny
CNY
0.07%
Çin Yuanı
4,52 TRY
tr gbp
GBP
-0.2%
İngiliz Sterlini
41,77 TRY
bist-100
BIST
0.29%
Bist 100
10.771,36 TRY
gau
GR. ALTIN
-1.53%
Gram Altın
2.451,74 TRY
btc
BTC
0.19%
Bitcoin
64.385,01 USDT
eth
ETH
0.32%
Ethereum
3.506,80 USDT
bch
BCH
0.19%
Bitcoin Cash
392,85 USDT
xrp
XRP
0.19%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.17%
Litecoin
74,48 USDT
bnb
BNB
0.05%
Binance Coin
591,39 USDT
sol
SOL
0.63%
Solana
134,53 USDT
avax
AVAX
0.56%
Avalanche
25,76 USDT
  1. Haberler
  2. Fraud
  3. Paycell Dolandırıcılığı

Paycell Dolandırıcılığı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son bir senedir şikayet portalları (şikayetvar) , sosyal medya ve forum sitelerinde Paycell tarafından dolandırıldığını iddia eden insanların sayısında çok yüksek bir artış olmuştur.

Öncelikle yaşanan dolandırıcılık olaylarının bir çoğu mağdurun dolandırıcının söylemleri üzerine paniğe kapılıp acele etmesinden, piyasa değerinin altında ürün alma isteğinden, düşük faiz oranıyla kredi kullanma isteğinden kaynaklanmaktadır.

Bu bağlamda gelin size bir örnek ile Paycell olaylarının aslını anlatalım.

Sosyal medya reklamlarında Paycell üzerinden kredi verildiği gören Aylin Hanım dolandırıcıların reklamda istediği gibi ad-soyad ve telefon bilgisinin olduğu SMS‘i talep edilen numaraya göndermiştir. Ardından dolandırıcılar tarafından aranan Aylin Hanım dolandırıcıların kendisine ilettiği son fatura borç tutarının doğru olarak söylenmesine güvenerek kişilere Paycell şifresi ve cep telefonuna gelen onay kodunu iletmiştir.

Aylin Hanım tarafından iletilen bilgiler sayesinde Paycell hesabına giriş yapan dolandırıcılar önce hesapta bulunan parayı ardından herkese Paycell tarafından tanımlanan ve faturaya yansıtılan 1500 TL tutarındaki hazır limiti kullanarak kendi hesaplarına aktarmıştır. Turkcell‘ den gelen SMS ile dolandırıldığını anlayan Aylin Hanım bu durumdan Paycell‘ i sorumlu tutarak parasını talep etmiş fakat bir sonuca ulaşamamıştır.

Şimdi yukarıda anlattığımız hikayeden çıkarılacak sonuçlara gelirsek;

  • Kim tarafından yayınlandığı dahi belli olmayan sosyal medya reklamlarına güvenerek kimse ile irtibata geçmeyin.
  • Konumuz Paycell olduğu için belirtmek isteriz ki bu tarz firmaların sosyal medya hesapları mavi tikli olur. Resmi sosyal medya hesapları dışında gördüğünüz reklam ve iletilere itibar etmeyin.
  • Herhangi bir tereddütte uygulamaların resmi siteleri ya da iletişim merkezleri ile irtibata geçerek kampanyaların gerçekliğini teyit edin.
  • Sizin bilerek ya da bilmeyerek verdiğiniz bilgiler sebebiyle hiçbir firma sorumluluk kabul etmez. Kaldı ki bu kadar şifre, SMS, güvenlik parolası vs. konulmasının sebebi dolandırılmamanızdır. Siz bilgilerinizi verdikten sonra firmaların alabileceği bir aksiyon maalesef kalmıyor.
  • Firmalar bu tarz durumlara maruz kalmayın diye fraud birimleri ile koordineli olarak ekstra güvenlik önlemleri koyduğunda müşterilerin %95‘ inden fazlası memnuniyetsizliklerini ifade ederek tepkilerini ortaya koyuyor. Ayrıca çok fazla güvenlik önlemi olsa dahi bilgilerinizi siz verdikten sonra yine dolandırılacağınız değişmeyen bir gerçektir.

Bu gibi dolandırıcılık olaylarına maruz kaldığınızda alabileceğiniz aksiyonları buradan öğrenebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Paycell Dolandırıcılığı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir