Kripto Dolandırıcılarının Yeni Hedefi: Üst Düzey Yöneticiler
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Kripto Dolandırıcılarının Yeni Hedefi: Üst Düzey Yöneticiler

FBI yetkililerinin verdiği bilgiye göre kripto para dolandırıcıları özellikle Linkedin‘ de hesabı olan üst düzey yöneticileri kendilerine hedef olarak belirlemiş durumda.

Dolandırıcılar önce Linkedin ağında profesyonel görünümlü sahte hesaplar açarak yöneticilerle bağlantı kuruyor. Bir süre mesajlaşarak güven sağlıyor ardından meşru bir kripto yatırım platformunda tüyolar verip yöneticilerin kazanmasını sağlıyorlar. Güven tesis edildikten sonra ise dolandırıcılar asıl amaçları için ağına düşürdükleri yöneticileri kendi kurdukları sitelere yönlendirip mağdurların siteye yükledikleri paralar ile ortadan kayboluyorlar.

Bu yöntem ile bu güne kadar dolandırıcıların 200.000 $ ile 1.6 Milyon $ arasında kazanç elde ettiği tahmin edilmektedir.

Linkedin‘ de dolandırıcılığa maruz kalmamak için dikkat etmeniz gerekenler;

  • Linkedin profesyonel bir iş ağıdır. Bu sebepten birçok kişi ile bağlantı kuruyoruz fakat yine de tanımadığınız kişiler ile bağlantı kurarken dikkatli olun.
  • Linkedin‘ den geliyor süsü verilmiş e-posta bağlantılarına tıklamayın.
  • Gift Card, kripto para ve ödül içeren bildirim ve e-postalara itibar etmeyin.
  • İş görüşmesi için tarafınıza gönderilen mesajlara dikkat edin. Mesaj içeriğindeki bağlantılara emin olmadan tıklamayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli