Zcash (ZEC) Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Kripto Dünyası

Zcash (ZEC) Nedir?

ZCash (ZEC), orijinal Bitcoin kodunun tabanından çatallanmış, 2014 yılında Eli Ben-Sasson, Alessandro Chiesa, Christina Garman, Matthew Green, Ian Miers, Eran Tromer ve Madars Virza gibi bir grup bilim adamı ve hackerin bir araya gelmesi ile geliştirilmiş gizlilik odaklı kripto para birimidir.

ZCash nedir sorusunu biraz daha detaylı yanıtlayacak olursak; ZCash (ZEC), 2014 yılında bir grup bilim adamı ve hackerin Bitcoin ‘e benzer ancak bazı ek özellikleri ile Bitcoin ‘den üstün bir kripto para birimi oluşturma istediğine karar vermesiyle ortaya çıktı ve 2016 yılında piyasaya sürüldü.

Gelişmiş kullanıcı güvenliği sunan ZCash, Bitcoin ’in kod tabanına dayanmaktadır ve yine Bitcoin gibi toplam 21 milyon adetlik sabit arz ile piyasaya sürülmüştür.

ZCash, işlemleri korumak için sıfır bilgi kanıtlarını kullanan ve bir işlemin içeriğini halka açık bir blok zincirde bile gizli yapan, gizlilik odaklı, blok zincir tabanlı bir ödeme ağıdır.

ZCash iki farklı adres yöntemini kullanır:

Şeffaf adresler: Diğer adı t-adresi olan şeffaf adres işlemleri, Bitcoin ’in yapabildiği gibi Zcash blok zincirinde izlenebilir. Yani gizlilik yoktur.

Korumalı adresler: Korumalı adresler diğer adı ile z-adresleri şifrelenir, yani blok zincirindeki verileri göremezsiniz, bu nedenle onlara gönderilen işlemler veya z-adreslerinin tuttuğu fon miktarı görünmez. Tamamen gizlilik odaklı bir işlem türüdür.

Bir t-adresi bir z-adresine coin gönderirse, gözlemciler nereye gittiklerini söyleyemezler. Bir z-adresi başka bir z-adresine bir coin gönderirse, işlem tamamen gözlemcilerden korunur. Yani z-adresi piyasadaki en güvenli seçeneklerden birini sunar.

Zcash Projesinin Amacı Nedir?

ZCash projesinin amacı temel olarak gizlilik sağlamaktır. Bunun içinde kriptografideki ilerlemelerden yararlanır.

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Proof of Work konsensüs mekanizmasını kullanan ZCash ’te, aynı Bitcoin gibi kişisel bilgisayarlarla madencilik yapılabiliyor. ZCash 13,7 milyonu dolaşımda olmak üzere maksimum 21 milyon coin arzına sahiptir. Dolaşımda 21 milyon ZCash olduğunda, aynı Bitcoin gibi artık madenciliği yapılamaz ve bunları yalnızca bir borsada veya bir kişiden satın alarak elde edebilirsiniz.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
polkadot_1600x900

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir