Loading...
tr usd
USD
0.09%
Amerikan Doları
32,21 TRY
tr euro
EURO
0.02%
Euro
35,00 TRY
tr chf
CHF
0.04%
İsviçre Frangı
35,37 TRY
tr cny
CNY
-0.06%
Çin Yuanı
4,45 TRY
tr gbp
GBP
0.13%
İngiliz Sterlini
41,03 TRY
bist-100
BIST
0%
Bist 100
10.739,57 TRY
gau
GR. ALTIN
-0.5%
Gram Altın
2.497,92 TRY
btc
BTC
-0.53%
Bitcoin
71.061,50 USDT
eth
ETH
0.52%
Ethereum
3.680,63 USDT
bch
BCH
-0.65%
Bitcoin Cash
514,49 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-1.16%
Litecoin
87,62 USDT
bnb
BNB
-0.1%
Binance Coin
599,02 USDT
sol
SOL
-1.35%
Solana
184,19 USDT
avax
AVAX
0.1%
Avalanche
40,17 USDT

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

D vitamini eksikliği, ülkemizde azımsanmayacak kadar yaygın görülen bir durumdur. D vitamini eksikliğine bağlı sorunların önüne geçmek için toplumun D vitamini konusunda bilinçli olması gerekir. Sağlıklı beslenmek ve yeterince güneş ışığı almak, D vitamini eksikliğini önlemede oldukça önemlidir.

D Vitamini Nedir?


D vitamini, yağda çözünebilen vitaminler arasında yer alır. D vitamini dışarıdan besinlerle alınabileceği gibi vücutta da üretilebilir.


D vitaminin vücutta;


• Kemik ve diş sağlığını koruma,
• Hücre bölünmesi, farklılaşması,
• Glukoz metabolizması,
• Bağışıklık sistemi fonksiyonlarını düzenleme gibi pek çok alanda etki gösterir.


D vitamini bir vitamin olmasına rağmen hormon gibi etki gösterir. Vücuttaki pek çok hücrede D vitamini reseptörleri vardır ve D vitamini bu reseptörlere bağlanarak hücre içerisindeki görevlerini yerine getirir.


D vitaminiyle ilgili çok sayıda çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmalar ışığında vücutta pek çok alanda yarar sağlayabileceği gösterilmiştir. Örnek olarak:


• Yüksek doz D vitamini kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Böylece özellikle yaşlılarda düşme ve düşmeye bağlı kırık gibi sorunların önüne geçilebilir.
Vitamin D hem alt hem de üst ekstremitelerde (uzuvlarda) fiziksel gücün artmasına katkıda bulunur.
• Günlük 1.100 IU D vitamini almanın kanser gelişimini önleyebileceğini gösteren bir çalışma mevcuttur.
D vitamini depresyonun klinik semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
• Bir çalışmada bebeklerde D vitamini alımının tip 1 diyabet riskini düşürdüğünü gösterilmiştir.
D vitamini vücutta kolesterol adı verilen öncü molekülden sentezlenir. Vitaminin üretilebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Güneş ışığı alan deri hücreleri D vitaminini üretir. Üretilen bu molekülün daha aktif formuna dönüşmesi için böbrek ve karaciğerde çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamalar sonucu aktif hale gelen D vitamini, vücutta etkisini göstermeye başlayabilir.


D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği çocuklarda rikets adı verilen hastalığa neden olur.


D vitamini eksikliğinin en sık görülen semptomları şunlardır:


• Yorgunluk,
• Kemik ağrısı,
• Kas güçsüzlüğü, kas ağrısı veya krampı,
• Depresyon gibi duygu durum bozukluğu,


D Vitamini Eksikliği Neden Olur?


Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin yeterince alınmaması eksikliğe neden olur. Eksikliğe neden olan durumlar 3 temel gruba ayrılabilir:


• Diyetle birlikte yeterince D vitamini almamak,
D vitamini emiliminde ve metabolizmasında bozukluk,
• Yeterince güneşe çıkmamak,
D vitaminini eksikliğine yol açan temel durumlar göz önüne alındığında bazı grupların eksiklik açısından risk altında olduğu görülür.

Bu gruplar:


İleri Yaştaki Kişiler: İnsanlarda yaşlanmayla birlikte D vitamini üretebilme kapasitesi azalır. Yine bu kişilerin dışarı daha az çıkması, daha az güneş ışığı alması da eksiklik açısından risk oluşturur. Yaşlı kişilerde D vitamini eksikliği kemik sağlığını olumsuz etkileyerek kalça kırığı gibi sorunlara yol açabilir.


Yeterince Güneşe Çıkmayanlar: Çok fazla dışarı çıkmayı tercih etmeyen veya belirli nedenlerden ötürü dışarı çıkamayan hastalarda D vitamini eksikliği riski daha yüksektir. Yine deri hücrelerinin yeterince güneş ışığı almasını engelleyen kıyafetler de eksiklik açısından bir risktir.


Ten Rengi Koyu Olanlar: Deriye rengini veren pigment melanin olarak adlandırılır. Koyu tenli kişilerin deri hücrelerinde melanin miktarı daha fazladır. Hücrelerdeki melanin miktarı arttıkça hücrelerin D vitamini üretme kapasitesi azalır. Dolayısıyla koyu tenli kişilerde eksiklik görülme ihtimali daha fazladır.


Bağırsak Hastalığı Olanlar: Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, kistik fibrozis, çölyak hastalığı gibi sindirim işlevlerini etkileyen rahatsızlıklarda; D vitamini emiliminde sorun oluşabilir.


Anne Sütüyle Beslenen Bebekler: Anne sütünde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarda D vitamini bulunmaz. Bu nedenle bebeklerin pediatri hekiminizin bilgisi ve önerisi dahilinde eksiklikten korunması adına D vitamini takviyesi alması, uygun koşullarda güneşe çıkarılması faydalı olabilir.


Obez Kişiler: Obezite sorunu yaşayan kişilerde, vücuttaki yağ dokusu D vitamini kendine bağlayarak kana geçmesini engeller. Kandaki D vitamini seviyesinin düşük kalması eksiklik belirtilerine neden olur.


D Vitamini Metabolizmasını Etkileyen İlaç Kullananlar: Bazı kolesterol ilaçları, anti epileptikler, AIDS tedavisinde kullanılan ajanlar, antifungal ilaçlar ve glukokortikoidler gibi ilaçlar; D vitamini metabolizmasını bozabilir. Dolayısıyla bu ilaçları kullanan kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir.


Gebe veya emziren kadınlarda D vitamini ihtiyacı arttığından dolayı bu kişilerin eksiklik konusunda dikkatli olmaları gerekir.

D Vitamini Eksikliği Teşhisi Nasıl Konulur?


D vitamini eksikliği tanısı için kan tahlili yapılır. Laboratuvarda, kandaki serum hidroksi-25 D vitamini düzeyi ölçülür. Ölçülen bu değerin 12 ng/ml seviyesinin altında olması D vitamini eksikliği kabul edilir. Sağlıklı kişilerde D vitamini değerinin 20 ng/ml’nin üzerinde olması gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir