Loading...
tr usd
USD
0.64%
Amerikan Doları
32,48 TRY
tr euro
EURO
-0.06%
Euro
34,88 TRY
tr chf
CHF
0.65%
İsviçre Frangı
36,36 TRY
tr cny
CNY
0.60%
Çin Yuanı
4,48 TRY
tr gbp
GBP
0.54%
İngiliz Sterlini
41,49 TRY
bist-100
BIST
2.23%
Bist 100
10.391,89 TRY
gau
GR. ALTIN
0.62%
Gram Altın
2.405,85 TRY
btc
BTC
-1.99%
Bitcoin
66.907,44 USDT
eth
ETH
-2.35%
Ethereum
3.476,41 USDT
bch
BCH
-4.88%
Bitcoin Cash
432,00 USDT
xrp
XRP
-2.8%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
0.85%
Litecoin
79,18 USDT
bnb
BNB
-3.04%
Binance Coin
600,56 USDT
sol
SOL
-4.85%
Solana
147,70 USDT
avax
AVAX
-6.56%
Avalanche
31,09 USDT
  1. Haberler
  2. Bir Bilgi Bir Şifa
  3. Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? Kırmızı Pancar Neye İyi Geliyor?

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? Kırmızı Pancar Neye İyi Geliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırmızı pancar (Beta vulgaris), önemli besin maddeleri içeren kök sebzedir. Orta Çağ’dan itibaren pancar sadece gıda olarak değil, aynı zamanda çok sayıda durum için de tedavi olarak kullanılmıştır. Kırmızı pancar beş temel vitamin, kalsiyum, demir, potasyum ve protein gibi sağlıklı besinler ile doludur.

Peki, kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Kırmızı pancar neye iyi geliyor? 

Kırmızı pancar A, B, C, P vitaminleri ve mineraller bakımından da çok zengindir. Kırmızı meyve ve sebzeler çok yüksek antioksidan içeriğine sahiptirler. Pancara kırmızı rengini veren betalain etkili bir antioksidandır. Çalışmalar kan basıncını düşürme, enerjiyi artırma ve iltihapla savaşmadaki faydalarının yanı sıra zihinsel ve duygusal sağlığı desteklediklerini göstermektedir. Şimdi, kırmızı pancarın sağlık için faydalarından bazılarına daha yakından bakalım…

KIRMIZI PANCARIN FAYDALARI

Kırmızı pancarın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

  • Pancar, yüksek su ve düşük kalori içeriğine sahiptir. Bu özelliklerin her ikisi de kilo kaybı için faydalıdır. Ayrıca pancardaki lif, iştahı azaltarak ve dolgunluk duygularını teşvik ederek kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilir, böylece toplam kalori alımını azaltır.
  • Pancarlar alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Bu bileşik, glikoz seviyelerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.
  • Pancar lif bakımından zengindir, bağırsak fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olan kabızlığı önlemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Pancarlar kan basıncını düşürebilir, bu da kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıklar riskinin azalmasına neden olabilir. Bu kök sebzesi ayrıca oksijen kullanımını, dayanıklılığı ve egzersiz performansını artırabilir.
  • Pancar, içlerinde bulunan nitratlar nedeniyle beyin nöroplastisitesini geliştirir. Bu nitratlar, demansın (bunama) erken aşamalarında sıklıkla etkilenen bir beyin alanı olan somatomotor korteksin oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur. İnsanlar yaşlandıkça beyne giden kan akışı azalır ve bu da bilişin azalmasına neden olur. Pancar yemek bu süreci yavaşlatabilir veya önleyebilir.
  • Pancar, meme ve prostat kanserlerini önleme potansiyeline sahip olabilir. Bu, pancarda bulunan betanin (bir betalain formu) varlığına bağlanabilir. Yapılan bir çalışmada, pancar tüketiminin akciğer ve cilt kanserlerini önlediği bulundu. Ayrıca pancar suyunun havuç özü ile birlikte alındığında lösemi tedavisinde yardımcı olduğu kanıtlandı.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? Kırmızı Pancar Neye İyi Geliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir