Trendyol Cüzdan ve Dolandırıcı Şikayetleri
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud
Trendlerdeki Yazı

Trendyol Cüzdan ve Dolandırıcı Şikayetleri

Son zamanlarda sosyal medya ve şikayet platformları Trendyol hesabı üzerinden bilgisi dışında kartından alışveriş yapıldığını ardından da işlemin iptal edilip iadenin Trendyol Cüzdan’ a aktarılarak çeşitli şekillerde harcandığını dile getiren insanlarla dolup taşıyor.

Bu yazımızda şikayete konu senaryo üzerine sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Öncelikle ilk bilinmesi gereken şey bu kadar büyük bir e-ticaret platformunun herhangi bir güvenlik açığı olamayacağıdır. Kaldı ki olsa bile bu kadar şikayet üzerine herhangi bir aksiyon alınmayacağını düşünmek mantığa aykırıdır.

Yapılan şikayet ve yorumlardan anlaşılan en net bilgi şikayet sahibi kişilerin Trendyol hesap bilgilerinin ele geçirildiği gerçeğidir.

Bu tarz ele geçirilmelerin (internet/mobil bankacılık, e-posta hesabı, dijital platform üyelik bilgileri vs.) büyük bir çoğunluğu üzülerek belirtmek isteriz ki kullanıcı kaynaklıdır.

Yani içeriğini bilmeden, araştırmadan uygulama mağazalarından (Google Play, App Store) indirdiğiniz bir uygulama ya da tarayıcıda açık bıraktığınız hesap bilgilerinizden sonra zararlı yazılım içeren bir web sitesini ziyaret etmeniz bilgilerinizin ele geçirilmesinde yeterli olacaktır.

Bu bilgileri ele geçiren dolandırıcılar Trendyol hesabınıza erişerek kayıtlı kartınızdan işlem yapabilir ardından yapılan işlem tutarını cüzdana iade ederek en basit şekilde (hızlı olacağından ötürü) Trendyol yemek ya da marketten alışveriş yaparak sizi zarara uğratabilir. Çünkü hesaptan yapılan farklı bir siparişte ürünün dolandırıcıya ulaşması günler alacağı için (bu esnada durum anlaşılıp iptal sağlanabilir) hızlı bir alışverişte dolandırıcının hedefine ulaşması her zaman daha kolaydır.

Bu Gibi Durumlara Maruz Kalmamak İçin Almanız Gereken Önlemler

  • Her ne şekilde olursa olsun hiçbir platforma kart bilgileriniz kaydetmeyin. Sanal kartlar bu tür işlemler için var.
  • Üye olduğunuz her platformda aynı şifreyi kullanmayın.
  • Şifrelerinizi belirli aralıklarla (aynı bankaların yaptığı gibi) güncelleyin.
  • Kaynağını bilmediğiniz uygulamaları cihazınıza indirip uygulamanın her bilginize erişmesine izin vermeyin.
  • Bu tarz dolandırıcılıklara maruz kaldığınızda sadece kartınızı iptal etmek ya da firmayı bilgilendirmek ile yetinmeyip ilgili platformdaki şifrenizi güncelleyip, cüzdan hesabınızı iptal edin.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli