Bir Ponzi Daha! Turgo Shared Vurgunu
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Bir Ponzi Daha! Turgo Shared Vurgunu

Balıkesir’ de emekli bir polis memuru olduğu iddia edilen G.T. tarafından kurulan ‘Ponzi Yöntemi‘ çöktü.

Bir grup mağdurun iddiasına göre Biz sizi dolandırdık. Bu bizim sorumluluğumuz özür dileriz.’ diye bir mesaj, başka bir grup mağdurun iddiasına göre ise ‘Arkadaşlarım, kardeşlerim artık işin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu gece yapılan açıklamada Aileena (söz konusu Japon şirket) Türkiye piyasasından saldırıdan ötürü çekildiklerini bildirdiler ve o zamandan bu yana mesajlarıma hiçbir şekilde geri dönüş alamadım. Biliyorum ki sistemde kazananlar da kaybedenler de var. Fakat platforma para aktarımı platformdan herkesin kripto cüzdanlarına aktarılan paralarda platform yetkilileri tarafından yapılmaktaydı. Aileena, zararın karşılanması konusunda yazdığım mesajların hiç birisine bu saate kadar dönüş yapmadı. Sizlerden tek ricam hiçbir şekilde kimse kimseye kırıcı ve tehditkar davranışlarda bulunmasın çünkü sistemde herkes mağdur durumda.’ şeklinde mesaj gönderildi.

Sisteme 174 $ dan başlayan fiyatlar ile giriş yapan kullanıcılar bir süre kâr adı altında ödeme alınca daha çok para yatırmaya başlamış ve atıldığı iddia edilen mesajlar ile bir ponzi daha arkasında 25 bin civarı mağdur ve milyonlarca lira vurgun ile sonlanmış.

Genel itibari ile ponzi sistemine girenleri iki gruba ayırabiliriz.

İlk grup sistemin ponzi olduğunu ve çökeceğini bilen ama sisteme ilk girenlerden olarak belirli bir süre para kazanan bilinçli ponzi avcılarıdır.

İkinci grup ise konudan habersiz sadece para kazanma umudu ile giren mağdur kesimdir.

Burada bizim anlayamadığımız durum hemen hemen her ay bu tarz ponzi sistemlerinin çöktüğünü görsel ve yazılı basında gördüğümüz halde bu haberleri okumayıp bu durumlardan bilgisi olmayıp en fazla 100 bin kişinin çoğu zamanda referans ile girdiği bu sistemleri nasıl bulduklarıdır.

Ne diyelim mağdurlara bir kez daha geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilir
chargeback-ters-ibraz_1600x1066_1600x1066

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli