Altcoin Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Dünyası

Altcoin Nedir?

Diğer adı alternatif coin olan AltcoinBitcoin dışındaki mevcut dijital paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bitcoin ’in çok yüksek oranda sükse yapması ile ortaya çıkan Altcoin‘ lerden ilki Namecoin (NMC) ‘dir. İlk kripto para Bitcoin piyasada uzun bir süre tek başına kaldıktan sonra Altcoin ‘lerin ortaya çıkması ile beraber piyasadaki varlığı tüm kripto paraların yalnızca %60 ‘ını oluşturur hale gelmiştir. Temmuz 2022 itibariye piyasa da toplam 13.000 Altcoin vardır.

Altcoin ‘lerin birçoğu Bitcoin ’in taklidi ya da Bitcoin ’in alternatifi olarak piyasaya sürüldüğü için fiyat hareketi olarakta Bitcoin ‘in hareketlerini taklit etmektedir.

Altcoin ‘ler için Bitcoin ’in taklidi desek de her Altcoin ’i diğer kripto varlıklardan farklı kılan işlevleri de vardır.

Altcoinlerin Avantajları

  • Nakde çevrilme kolaylığı,
  • İşlem güvenliği,
  • Madencilik yapabilme özelliği,
  • İşlem hızı,
  • Geleceğe yatırım,

Altcoinlerin Dezavantajları

  • Dalgalanma makası çok yüksek,
  • Adı duyulmamış Altcoin ‘ler de sorun yaşayabilme durumu,

Altcoin Fiyatları

Altcoin fiyatları aynı döviz kurlarında olduğu gibi dalgalanmalar yaşıyor. Fakat Altcoin ‘leri dövizlerden ayıran özellik dalgalanma makasının çok açık olmasıdır. Mevcut fiyatının çok çok altına düşebileceği gibi çok fazla yukarıda çıkabilir.

En Çok İşlem Gören Altcoinler

Altcoinlere Yatırım Yapmalı Mısınız?

Kripto paralar genel anlamda çok fazla dalgalanma yaşayan varlıklardır. Yatırım miktarınıza göre çok fazla kâr yapma olasılığınız olduğu kadar dibi net bir şekilde görme durumunuz da her zaman vardır.

Bu sebepten acil paraya ihtiyacınız yoksa sizi zorlamayacak bir miktarda yatırım yapıp ortalama 5-6 sene beklemek güzel bir kâr getirebilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli