Deterjan Pazarı Vurgununda 8 Gözaltı
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Deterjan Pazarı Vurgununda 8 Gözaltı

Anlaşılan o ki 2022 yılı Ponzi vurgun yılı ilan edilecek. Yıla Cancri Jewellery vurgunu ile başladıktan sonra bunları sırası ile Minex Partner ve Turgo Shared izledi. Daha bu olayların failleri yakalanmadan mağdurların zararları ortadayken şimdi de Deterjan Pazarı karşımıza çıktı.

Peki Nedir Bu Deterjan Pazarı Olayı

Banyo topu üzerinden vurgun yaptığı iddia edilen Süleyman Kocabaş’ın sistemi kurarken mağdur çekmek için bulduğu yol her zamanki gibi basit ama ülkemizde etkili bir yoldu. Ne idüğü belirsiz sosyal medya ya da gereksiz TV Showları sayesinde ünlü olan kişileri reklamlarında oynatmak.

Deterjanpazarı.com‘un “Bu tozu bu fiyata alın, yoğurup banyo topu yapın. 95 gün kuruttuktan sonra bize 3 katı fiyatına satın” diye başlattığı reklam bizim için şaşırtıcı olmayacak derecede mağdur toplamayı başardı.

İlk başlarda 30 günde bir ödeme alan mağdurlar (aslında mağdur demekte doğru mu emin değiliz) ardından 60, sonrasında 90 günde bir ve nihayetinde sistem patlayınca da hiç ödeme alamamış.

Ödemesini alamayan vatandaşlarda her zaman ki gibi mağduriyetlerini şikayetvar platformunda dile getirmişler.

İnsanlar zannediyor ki sorunumuzu şikayetvar‘ a yazdığımızda sorunumuz çözülecek. Oysa ki Deterjanpazarı.com‘un şikayetvar platformunda muhtemelen müşterilere cevap vermek için üyeliği bile yoktur.

Yaklaşık 40 bin kişinin mağdur olduğu belirtilen vurgundan sonra Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü harekete geçerek Süleyman Kocabaş’ın da aralarında bulunduğu 8 kişiyi gözaltına aldı.

Bakalım sonucu ne olacak.

Bu tarz ponzi vakaları bize ‘Türk Tarihinin En Büyük Dolandırıcısı Sülün Osman’ ın aşağıdaki hikayesini hatırlatıyor.

“Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında, yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. 10 tane bilezik ile geliyorum adamın kapısının önüne akşam vakti, kuyumcunun kapısındayız ve dükkan kapalı karımın hastalığını anlatıyorum acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. Hakiki olsun diye bileziklerin fiyatı 1000 lira diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var paranın gerisi umurumda değil yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri 1000 liraya bozdura bileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor o sırada benim adamım ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri telaşlanan adam kazanç imkanı kaybolacak diye 300 lirayı verip alıyor bilezikleri ben de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince dolandırıldım diye karakola gidiyor ben aranıyorum. Demiyorlar ki be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı diye gayet açık ki beni dolandırmaya planlamıştı ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişi bile dolandırmadım.”

Ülkemizde kısa yoldan para kazanma kafası düzelmediği sürece maalesef bu tür haberleri her daim okuyacağız. İşin ilginç yanı kâr elde ettiğini zannederken sessiz ve derinden gidenler dolandırıldığını anlayınca ortalığı velveleye veriyor.

Şu bir gerçek ki bu tarz olayların önüne geçmek için hem yasal düzenlemeler hem de bilinçlenme gerekli.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazımız; Şikayetvar Nedir?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli