2022 Yılının En Yaygın 15 Dolandırıcılık Yöntemi
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

2022 Yılının En Yaygın 15 Dolandırıcılık Yöntemi

Her geçen sene ülkemiz ve dünyada dolandırıcılık tehlikesi ve dolandırıcılıktan elde edilen haksız kazanç artmakta, buna paralel olarakta yöntemler çeşitlenmektedir.

İşte 2022 yılının trend dolandırıcılık yöntemleri.

1. Kapora Dolandırıcılığı

Çok meşhur, tanındık, bilindik hatta tekel diye bileceğimiz ilan sitelerinde karşılaşılan bir yöntemdir. Bazen bir araç bazen de bir tütün için dolandırıcı sahte ilan açarak sizi ağına düşürür ve alıcısının çok olduğunu söylediği olmayan ürünü için sizden kapora talep eder. Sizde ürünü ucuza kapattığınızı düşünerek ödemeyi yaparsınız.

Bu dolandırıcılık yönteminde benim aklıma hep üstat Sülün Osman‘ ın bir sözü gelir. Dilerseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2. Telefon Dolandırıcılığı

Bankadan aradığını söyleyen dolandırıcı sizden de aldığı bilgiler sayesinden banka hesabınızı boşaltır.

3. İnternetten Alışveriş Dolandırıcılığı

Özellikle İnstagram yolu ile yapılan alışverişlerde karşılaşılan bir durumdur. Satın aldığınız ürün size ya hiçbir zaman gelmez ya da farklı, bozuk bir ürün ile karşılaşırsınız.

4. Flört Uygulamaları

Gülmeyin :) yanlış duymadınız. Bu tuzağa düşen aklınızın alamayacağı kadar eğitimli ve paralı mağdur var. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5. SMS Dolandırıcılığı

Eskimeyen yöntemlerden biridir. Banka ya da kişisel bilgilerinizin doğrulanmasına yönelik bilgi talep edilir.

6. Borç Tahsilat Yöntemi

Telefon yolu ile aranan mağdurlar olmayan borçlarını ödemek için korkutma yolu ile taciz edilir ve ödeme yapmaya zorlanır.

Bu durumuna en iyi örnek ‘Global Satış Dolandırıcılığı’ olabilir. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

7. Sahte Devlet Görevlisi

Devlet görevlisi olduğunu söyleyen dolandırıcı kişiler mağdurlara telefon, SMS yada e-posta ile ulaşarak adınızın terör örgütleri ile ilgili bir operasyona karıştığı yalanı, yardım bahanesi vs. gibi nedenlerle çeşitli hesaplara ödeme yapmanızı talep edebilir ya da kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı ister.

8. Ödül-Çekiliş Dolandırıcılığı

SMS yada e-posta yolu ile ödül kazandığı yalanına inanan mağdur iletilen hesaba 100-500 TL arası ödeme yaparak dolandırılır.

9. Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Kişisel bilgilerinizi ele geçiren dolandırıcılar adınıza çeşitli bankalardan kredi veya kredi kartı almaya çalışır.

10. Borç Dolandırıcılığı

Bu kategori maalesef ülkemizde çok yaygın ve yasal olarak yapılıyor. Daha net anlamanız için şöyle izah edelim. Kara listeye, bankaya borcu olana, kredi çıkmayana komisyon karşılığı kredi verme.

İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

11. İkinci Kez Dolandırılma

Yeni yeni türeyen bir yöntem olup dolandırıcı şahıs sizinle irtibata geçerek daha önce dolandırıldığınız parayı size geri alabileceğinizi belirterek ücret talep eder.

12. Burs Dolandırıcılığı

Herkese bulaşıyorsunuz bari öğrencileri rahat bırakın dedirten türden bir dolandırıcılık yöntemidir. Dolandırıcılar sosyal medyada ilan yolu ile ağına düşürdükleri öğrencilere belirli bir ücret karşılığı firmalardan burs alabileceklerini söylerler.

13. Click Bait Dolandırıcılığı

Önemli bir haber başlığı, son dakika gelişmesi özellikle de bir magazin ünlüsünün sansasyonel videosu olduğu yalanı ile linke tıklamanız teşvik edilir. Linke tıkladığınızda ise cihazınıza virüs bulaşır.

Bu yüzden erkekler her gördüğünüz fotoğrafa inanıp tıklamayın :)

14. Sahte Fatura Dolandırıcılığı

Gerçek gibi ama olmayan, hiçbir zaman sipariş etmediğiniz bir ürün/hizmet için sizden fatura yolu ile ödeme talep edilebilir.

15. Teknik Destek

Cihazınıza pop-up tarzı bir bildirim gelir ve cihazınızda bir problem olduğu iletilerek kişisel bilgileriniz ve cihazınızdaki özel veriler ele geçirilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli