Somon Balığının Faydaları
  1. Ana Sayfa
  2. Bir Bilgi Bir Şifa

Somon Balığının Faydaları

Somon balığı, B12 ve Omega-3 bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Vücut için pek çok faydası olan bu balık aynı zamanda; kalsiyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir. Kas- kemik gelişimine fayda sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran özelliği sayesinde sıklıkla tüketilen bir balık çeşididir. Somon balığı aynı zamanda hafızayı güçlendirici yapısı nedeniyle çocukların da tüketebileceği bir besindir.

Somon Balığı Faydaları Nelerdir?

Birçok besin değerine sahip somon balıklarının vücuda faydası da bir o kadar fazladır. Düzenli olarak tüketildiğinde, pankreas, kolon ağzı ve mide kanserlerinin önüne geçmektedir. Kolorektal kanser riskini de düşüren somon balığının düzenli olarak tüketilmesi önerilir. B12 vitamini açısından zengin özelliği sayesinde, hafızayı güçlendirmenin dışında sinir sisteminin çalışmasını da olumlu etkiler.

Yüksek kan basıncı değerini de düzenleyen somon balığı aynı şekilde kalp hastalığına yakalanma olasılığını da düşürür. Hamile kadınların da bebeğin gelişimi için somon balığı tükettiği görülmektedir. Depresyon gibi hastalıklar için de son derece önemli bu besin tüketildiğinde, beyindeki serotonin hormonunun da arttığı gözlemlenir. Somon balığı, Omega-3 sayesinde kişinin göz problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Somon Balığı Kalorisi

Somon balığının kaç kalori olduğu, özellikle diyet yapmak isteyenlerin dikkat ettiği bir husustur. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin somon balıklarının kalorisi, 100 gramda 251 kaloridir. Bir porsiyon somon ise 347 kaloridir. Protein deposu olan somon balığı, bir porsiyonda yüzde 43 kadardır. Izgara Somon kaç kaloridir sorusuna ise, 290 kaloridir diyebiliriz. Fırında somon balığının kalorisi ise 100 gram için 171 kaloridir. Füme Somon ‘un kalorisi de 100 gram için 117 kaloridir.

Somon Balığı Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin beyin ve sinir gelişimi için oldukça yararlı somon balığı, belirli yaştan sonra verilebilir. Bebekler 9 aylıkken balık yiyebiliyorlar. Fakat dip balıklarını seçmemeniz daha iyi olur çünkü dip balıkları metal içerir. Bu sebeple belirli zaman aralığında bebeğin gelişimine fayda sağlaması açısından somon balığı verilmelidir. Somon balığını bebeklerin yanı sıra çocukların da sıklıkla tüketmesi gerekir. O yaştaki çocukların gelişiminde büyük rol oynayan bu balık, düzenli olarak tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Anne-çocuk, birbirinden lezzetli yemek tarifleri, dualar ve güzellik sırları ile ilgili yazılarımla bende buradayım.İyi okumalar :)

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli