Cüzdan Hesabı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Cüzdan Hesabı Nedir?

Türkiye’ de BKM Express ile başlayan Dijital Cüzdan dönemi bir yandan ödemeleri kolaylaştırıp hızlandırırken bir yandan da daha güvenli bir alternatif sunmaktadır. Peki tam anlamıyla cüzdan hesabı nedir, nasıl açılır, ne işe yarar?

Dijital Cüzdan Nedir?

Sahip olduğunuz tüm banka kartları, kredi kartları ya da ön ödemeli kartların tek bir alanda toplandığı elektronik cüzdan türüne Dijital Cüzdan denir.

Mağazaların ya da kartla ödeme alan işyerlerinin direkt ekran okuma sistemiyle entegre ettikleri teknolojiler sayesinde Dijital Cüzdan sadece internet alışverişinde değil, fiziki alışverişlerde de kullanılabilmektedir.

Dijital Cüzdan Nasıl Alınır?

Kullandığınız cihaza göre Google Play, App Store ya da Dijital Cüzdan uygulamalarının kendi web sitelerinden dilediğiniz Dijital Cüzdan uygulamasını indirip kayıt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Cüzdan Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital cüzdan oluşturulurken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta uygulamanın güvenli olup olmamasıdır. Çünkü Dijital Cüzdan ile tüm kart bilgilerinizi paylaşıyorsunuz.

Bu sebepten güvenliğinden emin olmadığınız uygulamaları cihazınıza yüklemeyin, ayrıca yüklediğiniz uygulamanın gerçek mi yoksa ilgili uygulamanın dolandırıcılık amaçlı oluşturulmuş kopyası mı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bunun için tavsiyemiz uygulamaları kendi web sitelerinden indirmeye özen göstermeniz olacaktır.

Dijital Cüzdan Kullanımı Güvenilir midir?

Dijital Cüzdan kullanmak fiziki kart kullanmaya kıyasla birçok açıdan daha güvenlidir.

  • Dijital Cüzdan ile fiziki kart taşıma zorunluluğunuz ortadan kalkar.
  • Kartlarınızın için çalınma ve kaybolma korkusu yaşamazsınız.
  • Dijital Cüzdan hesabınızın olduğu cihazınız çalınsa bile harcama durumlarında pin ya da parmak izi sorulduğu için maddi kayıp yaşamazsınız.
  • Cüzdan olarak kullandığınız uygulamayı doğru seçtiğiniz takdirde de herhangi bir güvenlik riski yaşamazsınız.

En İyi Dijital Cüzdan Hangileridir?

Uluslararası en iyi cüzdanlara Payoneer, Currencyfair ve Currencies Direct‘ i örnek verebiliriz.

Yerli bir cüzdan benim işimi görür diyorsanız; BKM ExpressFastPayiGarantiİninaliPara, İyzico, Mobilexpress, Paycell ‘ i tavsiye edebiliriz.

Dijital Cüzdan Nasıl İptal Edilir?

Dijital Cüzdan iptali ve cüzdan hesabının kapatılma süreci, kullanılan cüzdan uygulamasına göre değişkenlik gösterir. Her uygulama farklı bir prosedür izleyebilir. Bu nedenle iptal işlemleri için öncelikle cüzdan hizmeti sunan kurum ile iletişime geçmekte fayda vardır. Bazı cüzdanlar, doğrudan uygulama üzerinden iptal edilir. Bazı hizmetler ise dijital bir form ile başvuru yapmanızı talep eder. Sonuç olarak açıp kullandığınız cüzdan hesabınızı kapatmanız da bir o kadar kolay bir işlemdir.

Dijital Cüzdan Dolandırıcılığı Nedir?

Bu konuda ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli