Dolandırıcıya Para Gönderdim Ne Yapmalıyım?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud
Trendlerdeki Yazı

Dolandırıcıya Para Gönderdim Ne Yapmalıyım?

Son 10-15 senedir akıllı cihazlar sayesinde internet hayatımızın her anında yanımızda. Gündelik hayatta herhangi bir sorun ile karşılaştığımızda hemen arama motorlarına sorunumuzu yazıp bir cevap arıyoruz.

Pandemi ile birlikte artan online alışverişler aradığımız cevaplara ‘Dolandırıcıya Para Gönderdim Ne Yapmalıyım?’ sorusunu da ekledi.

Peki Dolandırıcılara Nasıl Para Kaptırıyoruz?

  • İlan sitelerindeki emsallerinden çok çok ucuza satılan bir ürün için ödeme yaparak,
  • Yine ilan sitelerindeki sahte ev, araba ilanları için kapora yatırarak,
  • Gerçek zannettiğimiz bilindik araç kiralama, sigorta veya online alışveriş sitelerinin fake olanlarına girip işlem yaparak,
  • Ponzi yöntemine balıklama bir giriş yaparak,
  • Bazen de bile isteye elimizdeki 5-10 Bin TL‘ yi gazinolarda, Kıbrıs kumarhanelerinde 100 Bin TL yapacağını söyleyen sosyal medya reklamlarına inanarak,

Dolandırıcılara Kaptırdığımız Parayı Geri Alabilir miyiz?

Eğer çok hızlı bir şekilde hareket ederseniz (yani dolandırıldığınızı 5 dk. içerisinde anlarsanız) evet alabilirsiniz. Bunun için hemen parayı gönderdiğiniz bankayı arayarak EFT iptali talep etmelisiniz. Çünkü süre uzadıkça paranızı kurtarma ihtimaliniz azalır.

Son aylarda çeşitli sosyal medya ve şikayet platformlarında ‘Dolandırıldım, X bankayı arayarak EFT iptali istedim ama yapmadılar’ şeklinde şikayetlere rastlamaktayız. Öncelikle bilmeniz gerek şey FAST ve havale anında, EFT ise tutara da bağlı olmakla beraber (zaman zaman gönderdiğiniz tutar ya da alıcı şüpheli bulunarak sizden teyit almak için işlem banka tarafından bekletilir) ortalama 5 dakika içerisinde alıcı hesaba geçer.

Siz dolandırıldığınızı bir süre sonra anladınız, bankayı aradınız, bağlandınız, derdinizi anlattınız, işlem EFT ise bankanız karşı bankayı bilgilendirdi derken zaten süre 1 saati geçer ki bu süre zarfında dolandırıcı kişi parayı hesaptan çekmiş ve paranın izini kaybettirmiş olur. Sizin bildiriminiz ise yalnızca sizin gibi mağdurların olmaması için ilgili bankaların önlem almasını sağlar.

Ayrıca herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kaldığınızda vakit kaybetmeden emniyet veya savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Paranızı geri alıp alamayacağınız adli süreçten sonra ortaya çıkar. 

Bu arada zannedilenin aksine bankayı arayıp EFT, havale veya FAST iptali istediğinizde banka sizinle ilgilenmek istemediği için değil artık iş işten çoktan geçtiği için yardımcı olamıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli