Bir Ömür Nasıl Yaşanır
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Dostu
Trendlerdeki Yazı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Sohbet ve söyleşi tadında okunabilecek “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” da İlber Hoca, özellikle gençleri hedefleyerek, engin bilgi ve tecrübeleri ışığında, ölçülü bir hayatın nasıl yaşanması gerektiği konusunda öneriler sunar. Bunu yaparken toplumdaki çok çeşitli karakterlerin analizlerini yapar. Bu karakter analizlerinde okuyucunun (gençlerin) kendini bulmasını ve kendine lazım olanı almasını bekliyor olmalı. Ayrıca mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilmek için eğitimden seyahate, toplumsal ve kişisel ilişkilere kadar kişinin neler yapması gerektiği konusunda bilgiye ve tecrübeye dayalı birçok öneride bulunur.

İlber Hoca’nın belki de en dikkat çekici önerisi, kişinin hayatını dönemlere ayırıp, her döneme uygun olarak seçeceği öğrenme süreçlerini tamamlaması gerektiğidir. Bunun için şu tavsiyede bulunur: “İhtiyacınız olan bilgi nerede ve kimde ise onu arayıp bulun. Onun size gelmesini bekleyerek zaman kaybedip, ömrünüzü boşa harcamayın”. Bunu yapabilmek için ise “yeni ilişkiler kurup yeni insanlar tanıma konusunda çekingen davranmayın.”

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır” İlber Hoca’nın aslında çoğumuzun aşina olduğumuz bazı fikirlerinin derli toplu bir şekilde sunulduğu ve son derece keyifle okunabilecek bir kitap olarak tarif edilebilir.

Kitap Cümlem: “Hayat, derbederlik ve tembellik için çok uzun; fakat hırsla, yağma ve haydutluk yapmaya değmeyecek kadar kısadır.” Sayfa 7.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli