EFT İptali İle 1 Milyon 500 Bin Liralık Vurgun…
 1. Anasayfa
 2. Fraud

EFT İptali İle 1 Milyon 500 Bin Liralık Vurgun…

İkinci el otomobil sahiplerini para transferi yöntemiyle 1 milyon 500 bin lira dolandırdığı tespit edilen 8 şüpheli  Eskişehir’de gözaltına alındı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM), muhtelif internet sitelerine ikinci el otomobil satış ilanı veren araç sahiplerinin dolandırıldığı ihbarları üzerine soruşturma başlattı.

Dolandırıcıların satın alacakları otomobiller için sahiplerine saat 17.00’den sonra anlaştığı ücreti EFT yoluyla göndermiş gibi gösterdiği, noter satışının ardından ödemeyi iptal ettikleri anlaşıldı. Satın aldıkları araçları da işbirliği yaptıkları şahıslara devrederek ellerinden çıkardıkları tespit edildi.

Peki Bu Vurgunda Yöntem Neydi?

Ülkemizde bir çok kişi maalesef dijital bankacılık işlemlerini hala bilmiyor. Hal böyle olunca dolandırılmaları da kolay oluyor.

EFT; kısaca iki farklı banka arasındaki TL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işlemidir.

EFT saatleri ise; resmî tatiller dışında, hafta içi 08.00-17.15 saatleri arasında gerçekleştirilir.

Bu tanımları yaptıktan sonra gelelim yöntemin işleyişine.

Dolandırıcı şahıs (hesabında para olmasına gerek yok) herhangi bir banka hesabına saat 17:15 sonrası girerek mağdurun IBAN bilgisine belirtilen tutar kadar EFT talimatı verir. Talimat sonunda ekrana ‘bir sonraki gün (resmi tatil yada hafta sonu olmadığını varsayıyoruz) hesabınızda belirtilen tutar olması durumunda işleminiz gerçekleşecektir’ uyarısı gelir.

Sonrasında dolandırıcı talimatlarım sekmesine tıkladığında mağdur IBAN bilgisi, alıcı adı, alıcı bankası ve gönderilecek tutar dekont tarzında bir ekran görüntüsü ile gözükür. Dijital bankacılıktan bi haber olan mağdura bu ekran görüntüsü gösterildiğinde mağdur transferin yapıldığı algısına kapılır.

İşte dolandırıcılık maalesef bu kadar basit.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir