Hediye Kartı Dolandırıcılığı
 1. Ana Sayfa
 2. Fraud

Hediye Kartı Dolandırıcılığı

Hediye Kartları son yıllarda dolandırıcıların yeni hedefi haline geldi. Sebebi ise Hediye Kartları‘ nın geniş bir yelpazede ürün ve hizmet almak için kullanılabilmesidir. Öngörüler 2027 yılına girildiğinde Hediye Kartları‘ nın 2 trilyon dolarlık dev bir pazara dönüşeceği yönündedir.

Yaklaşan Black Friday ve Yılbaşı dikkate alındığında 2022 yılının son aylarında bu dolandırıcılık yönteminin artacağı tahmin edilmektedir.

Dolandırıcıların Hediye Kartları için yöntemi nedir derseniz; mağdurların yaşına, eğitim durumuna, yaşadığı bölgeye kısacası demografik yapısına göre değişiklik göstermektedir.

İşte Hediye Kartı Dolandırıcılığında Kullanılan Yöntemler

 • Ödül Kazandınız Mesajı: Genellikle bu yöntemde dolandırıcılar yaşlı ve orta yaşlı kesimi hedef alır. SMS‘ e inanıp dolandırıcı arandığında, kişi mağdura büyük bir ödül kazandığını (araba, tatil, cep telefonu, tablet, PC vs.) ancak ödülü almak için küçük bir ödeme yapması gerektiğini bunu da hediye kartı ile yapması gerektiğini söyler.
 • Devlet Görevlisi Olduğunu İleten Arama ve Mesajlar: Bu taktik yıllardır devam eder. Dolandırıcı zaman zaman kendisini savcı, hakim, polis veya hükümet görevlisi olarak gerek telefonda, gerek yüz yüze, gerekse SMS ile tanıtıp mağdurdan ödenmemiş vergileri, yüklü miktarda bir faturası veya bir cezası olduğunu söyleyip ödeme talep eder. Yine bu ödemenin hediye kartı ile yapılması dolandırıcı tarafından mağdura iletilir. Bu taktikte en önemli durum kurbanı karar verme sürecinde aceleye getirmektir.

Aslına bakarsanız klasik bir Sosyal Mühendislik diye biliriz.

 • Kimlik Avı: Bu yöntemde alıcıya e-posta, mesaj veya sosyal medya yoluyla ulaşılarak büyük bir hediye kartı bakiyesi teklif edilir. Bu hediye kartını alabilmek için alıcının bazı kişisel bilgileri, finansal bilgileri ya da küçük bir miktar ödeme talep edilir. Ödeme yine Hediye Kartı şeklinde talep edilir. Sonrasında dolandırıcılar eğer alabildilerse kişisel ve finansal bilgileri de karanlık ağlarda satarak yine kazanç elde eder.
 • Bot Yöntemi: Bu taktik daha profesyonel dolandırıcıların işi olup dolandırıcılar kart bakiyelerindeki ve kart numaralarındaki bilgilere ulaşmak için otomatik botları kullanır. Bu bilgiler sayesinde, kartın resmi sahibiymiş gibi kartı kullanabilirler.
 • Mağazadaki Hediye Kartlarına Dışarıdan Müdahale: Bu yöntem bildiğiniz fiziki hırsızlık olup dolandırıcılar el çabukluğu, kargaşa çıkartma gibi yöntemlerle mağazalardaki kartları, PIN kodlarını çalmakta veya bakiye yüklemektedir.

Hediye Kartı Dolandırıcılığından Nasıl Korunabilirsiniz?

 • Hediye Kartları‘ nı fiziki olarak satın alıyorsanız mağazanın güvenilir olduğundan emin olun.
 • Hediye Kartları‘ nı çevrimiçi olarak satın alıyorsanız indirim mağazaları yerine doğrudan satıcıdan alın.
 • PIN kodu özelliği bulunan hediye kartlarını satın alın.
 • Şüpheci olun; gerçek olamayacak tekliflere inanmayın.
 • Devlet ve şirket yetkilileri hiçbir zaman Hediye Kartları ile ödeme talep etmez. Bunu unutmayın.
 • Çevrimiçi olarak sizinle iletişime geçen kişilerle kişisel ve finansal bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Satın aldığınız Hediye Kartları‘ nın bakiyesini aldığınızda kontrol edin.

Dolandırıcılık yöntemlerinin hiçbir zaman bitmeyeceğini, dolandırıcıların sürekli yöntemlerini yenilediğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli