Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem: Önce EFT Yap Sonra İptal Et
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem: Önce EFT Yap Sonra İptal Et

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar yeni yöntemler ile karşımıza çıkmasın.

Yeni yöntemimizin adı ‘Önce EFT Yap Sonra İptal Et’

Bu işlemin nasıl yapılabileceğini anlatmadan önce örnek bir olaydan bahsedelim.

Mersin’de H.G., 9 büyükbaş hayvanını internet üzerinden satışa çıkardı. Ö.K. isimli kişi de hayvanları almak istediğini belirtip hayvan sahibine 44 Bin TL‘ yi EFT ile gönderip dekontu satıcı ile paylaştı. Ödeme dekontunu gören satıcı Ö.K. isimli kişiye hayvanları teslim etti. Dolandırıcı şahıs hayvanları teslim aldıktan hemen sonra EFT‘ yi iptal ederek kayıplara karıştı.

Gelelim Bu Dolandırıcılığın Nasıl Yapılabileceğine

Bunun için birden fazla yöntem denenebilir.

  • Dolandırıcı EFT yapmayıp sadece EFT talimatı vermiş ve karşılığında banka işlemlerinden çokta anlamayan mağdura talimatın ekran görüntüsünü dekont diye göstermiş olabilir.
  • Dolandırıcı EFT yapıp 5 dakika içerisinde bankasını arayarak EFT sorgu numarası ile işlemin iptalini istemiş olabilir. (Fakat kısa süre içerisinde para alıcıya da geçebilir)
  • Dolandırıcı EFT yaptıktan sonra bankasını arayarak dolandırıldığını iletmiş bunun üzerine bankası karşı banka ile görüşerek paranın iadesini talep etmiş olabilir. (Bu gibi durumlarda da alıcı banka aslında parayı iade etmeyip bloke koymalı ve gönderici bankadan konu hakkında suç duyurusu talep etmelidir)

Yukarıda anlattıklarımız tamamen varsayım olup ‘Önce EFT Yap Sonra İptal Et’ işlemi için bu üç varsayımdan birinin gerçekleşmesi gerekir.

Siz siz olun ev, araba gibi satım işlemlerinizde noter ya da banka aracılığı ile alacağınız tutara bloke koydurmadan işlem yapmayın. Küçük tutarlı (banka, noter aracılığı olmadan) işlemlerinizde ise parayı banka hesabınızda görmeden (dekontlara inanmayın fake olma ihtimali de yüksek) hiçbir şekilde mal/hizmet vermeyin.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli