Loading...
tr usd
USD
0.12%
Amerikan Doları
32,19 TRY
tr euro
EURO
0.04%
Euro
34,98 TRY
tr chf
CHF
0.07%
İsviçre Frangı
35,33 TRY
tr cny
CNY
0.02%
Çin Yuanı
4,45 TRY
tr gbp
GBP
0.03%
İngiliz Sterlini
40,97 TRY
bist-100
BIST
1.45%
Bist 100
10.895,25 TRY
gau
GR. ALTIN
0.05%
Gram Altın
2.504,45 TRY
btc
BTC
-0.01%
Bitcoin
70.142,59 USDT
eth
ETH
0.23%
Ethereum
3.798,63 USDT
bch
BCH
-0.54%
Bitcoin Cash
512,23 USDT
xrp
XRP
-0.21%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
0.19%
Litecoin
88,43 USDT
bnb
BNB
0.19%
Binance Coin
619,72 USDT
sol
SOL
0.38%
Solana
178,83 USDT
avax
AVAX
0.29%
Avalanche
41,32 USDT

Kripto Borsalarındaki Likidite Sorunu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası FTX’ in likidite sorunu yaşaması, kripto para birimlerinde büyük değer kayıplarına yol açtı.

Bununla beraber bir umutla kripto varlık alan fakat; Kripto nedir? Likidite nedir? bilmeyen kişiler (kör yatırımcılar) son günlerdeki google aramaları ile belli başlı sonuçları google trendlerde zirveye çıkarmayı başardı.

Bu Aramalar;

  • Likidite nedir?

ve

  • Kripto borsalarındaki likidite sorunu nedir?

Kısaca, paraya çevrilebilen tüm aktifler likidite denir.

Peki nasıl oluyor da kripto borsalarında likidite sorunu çıkıyor? Hani kripto borsaları bankalardan farklıydı? Hani kripto varlığımıza istediğimiz zaman ulaşabilecektik?

Yukarıdaki soruların hepsine yazımızda cevap vereceğiz.

Öncelikle bankalardan farklı olan kripto borsaları değil kripto varlıkların kendisidir. Yani kripto varlığını soğuk cüzdanlarında saklayanlar borsalardaki likidite sorunundan etkilenmez. İstedikleri zaman istedikleri cüzdan adreslerine transfer sağlayabilirler. Ama varlıklarınızı kripto borsalarında tutarsanız ne idüğü belirsiz borsalar ve sahipleri ülkemizde faaliyet gösteriyorsa varlıklarınızla beraber sırra kadem basabilir, yurtdışında faaliyet gösteriyorsa Twitter üzerinden üzgün olduklarını belirtebilirler. (Örnek; Thodex, Do Kwon, Sam Bankman-Fried)

Kripto borsalarında likidite sorunu çıkmasının sebebi sizin yatırdığınız varlıkların sistemde saklanmamasından kaynaklanıyor. Yani bu kripto borsaları kurulurken amaç farklıydı şuanda ki durumları tamamen farklı.

Kripto Para Borsası kullanıcıların varlıklarını satın almalarına, satmalarına ve takas etmelerine olanak veren platformlara denirdi ve sizin yaptığınız işlemler esnasında aldıkları komisyonlar ile geçinirlerdi.

Şimdi ise, herhangi bir denetim olmadığı ya da denetimler yetersiz olduğu için Kripto Para Borsası kullanıcıların varlıklarını onlardan habersiz kullanmakta, çeşitli ve riskli yatırımlar yapmaktadır. Yani sizin borsa ekranında gördüğünüz varlığınız aslında olmayabilir. Ortada herhangi bir varlık olmadığı içinde Kripto Para Borsası dolandırıcılığın kibar adı olan ‘likidite sorunumuz var’ söylemini kullanarak işin içinden sıyrılıyor.

Şimdi bir Kripto Para Borsası, ben X miktardaki varlığımı nakite çevirmek istediğimde yeterli miktarda nakidim yok diyebilir fakat böyle bir durumda bana ‘varlığını istediğin cüzdan adresine transfer edebilirsin’ diyebilmeli.

Bunu diyemedikleri için gerçek olan şu ki Kripto Para Borsası ekranında gördüğümüz varlığımız aslında yok ve birçok borsa dolandırıcı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Borsalarındaki Likidite Sorunu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir