Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (BMI Hesaplama)
 1. Anasayfa
 2. Diyet ve Sağlık

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (BMI Hesaplama)

Vücut kitle indeksi hesaplama veya BMI hesaplama kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesiyle elde edilen değerdir. Bu değer obezite durumu hakkında bilgi verir. BMI değerlerinde Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği aralıklar referans olarak alınır. Çıkan sonuca göre kilonuzun boyunuza göre ideal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

BMI Hesaplama Formülü

BMI hesaplama formülü şu şekildedir: kilo(kg) / ( (boy(cm) / 100 ))

Aşağıdaki hesaplama aracımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplama

Kilonuz

kg olarak yazılmalıdır. Örnek: 64Boyunuz

Cm olarak yazılmalıdır. Örnek: 165Vücut Kitle İndeksi

BMI değeriniz  18,5 kg/m2  ‘ten küçükse zayıfsınız.

Zayıf sınıflandırmasına giriyorsanız kilonuz olması gereken ağırlığınızın altında demektir. Düşük vücut ağırlığı saç dökülmesi, tırnak kırılması, halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. İdeal kiloya ulaşma sürecinde önemli olan kilo artışının hızlı olması değil; sağlıklı bir kilo artışının gerçekleşmesidir. Bu süreçte bir beslenme uzmanında yardım almanız daha sağlıklı olur.

BMI değeriniz 18,5 – 24,9 kg/m2 arasındaysa kilonuz normaldir.

BMI değeriniz bu aralıkta ise; kilonuz boyunuza göre ideal denilebilir. İdeal vücut ağırlığında olmanız hem daha dinç ve zinde olmanızı sağlar hem de hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür.

BMI değeriniz 25 – 29,9 kg/m2 arasındaysa kilolu sınıfındasınız.

BMI değerinizin bu aralıkta olması vücut ağırlığınızın boyunuza oranla yüksek olduğunu ve obezite riski taşıdığınızı gösterir. İdeal kilograma inme sürecinde hızlı kilo kaybı daha sağlıksız bir vücuda temel hazırlar. Bu süreçte hızlı kilo kaybının yerine yavaş ve kalıcı olan ağırlık kaybının sağlıklı olduğu unutulmamalıdır.

BMI değeriniz 30 – 39,9 kg/marasındaysa şişman sınıfındasınız.

BMI değeriniz bu aralıkta ise obez sınıflandırmasına girmiş sayılırsınız ve vücut ağırlığınız olması gerekenin çok üstünde demektir. Obezite diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kolesterol ve kanser görülme riskini artırabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. İdeal vücut ağılığına ulaşmak amacıyla hızlı kilo kaybının gerçekleşmesi kalıcı olmayan bir çözümdür ve aynı hızla ağırlık artışına neden olabilir. Bu süreçte ağırlık kaybının diyetisyen gözetiminde olması daha sağlıklı olur.

BMI değeriniz 40 kg/mve üzerindeyse Aşırı Şişman sınıfındasınız. 

BMI değeriniz bu aralıkta ise morbid obez sınıfındasınızdır ve sağlığınız risk altındadır. Yüksek vücut ağırlığı; diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. İdeal vücut ağırlığına inmeniz hem fiziksel hem de psikolojik açıdan daha sağlıklı olmanızı sağlar ve yaşam kalitenizi artırır. BMI değeriniz bu aralıkta ise mutlaka kan değerlerinize baktırmalısınız ve bir uzmana başvurmalısınız.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 1
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Sağlık ve diyet hakkındaki yazılarımla bende fraudcu.com' da sizlerleyim.Sağlık ve diyet hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyarım :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir