Sahte Kargo Bildirimleri İçeren SMS’ lere Dikkat!
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Sahte Kargo Bildirimleri İçeren SMS’ lere Dikkat!

Dolandırıcıların yıllardır vazgeçemedikleri yöntemlerden biri de Sahte SMS gönderimidir. Çünkü yöntem basit ve her daim tuzağa düşebilecek kişiler mevcuttur.

Bu kapsamda son dönemde sayısı artan Sahte SMS tehditlerinden biri de kargo şirketlerinden geliyormuş izlenimi verilen mesajlar.

Dolandırıcılar bu mesajlarda e-ticaret alışverişleri sonrasındaki bildirimleri taklit ediyor ve kargo teslimatı ile ilgili bilgiler içeriyor gibi görünen ‘palavralarını’ sıralıyorlar. Amaç ise SMS ’in sonundaki sahte, tıkladığınızda bilgilerinizin çalınacağı link. Tıklandığında kargonun nerede olduğunun görülebileceği yalanı ile kullanıcıları bu sahte linke yönlendirmek isteyen dolandırıcılar, buna tıklanması halinde kritik önem taşıyan kişisel bilgilerinizi ele geçirebiliyorlar.

Fraud Uzmanları, SMS kimlik avı – smishing olarak tanımlanan dolandırıcılık yöntemine karşı uyarıyor.

Konuyla ilgili olarak güvenlik uzmanı Jake Moore, “Bu mesajların sıklığı ve mesajlardaki yaratıcılık giderek artıyor. Sizi korkutma amacı taşıyan, büyük bir indirim sunduğunu iddia eden ve hemen harekete geçmenizi isteyen mesajlar geldiğinde bir kez daha düşünün. Duygularınızı etkileyen mesajlar, farkına varmadan sizi manipüle eder. Tıklamak için acele etmeyin. Gönderici bilgilerini kontrol edin, size sunulan bir teklifin bir kargo şirketinden gelip gelmeyeceğini düşünün. Olmayacak cazip tekliflere aldanmayın. Size özel, bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek bilgileri, şifre ve parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.” diyor.

www.eset.com/tr

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli