Bir Diyetisyenden: En İyi Bitki Bazlı Et Alternatifleri
  1. Ana Sayfa
  2. Bir Bilgi Bir Şifa

Bir Diyetisyenden: En İyi Bitki Bazlı Et Alternatifleri

Piyasada bezelye, soya ve buğday proteininden yapılan birçok bitki bazlı et alternatifi bulunmaktadır. Bunlar sandviçlerde, hamburgerlerde ve tacolarda et yerine kullanılabilir. Et benzeri bir doku ve tat istediğinizde iyi bir seçenektir.

İşte beslenme açısından sağlıklı ve bir diyetisyen tarafından önerilen bazı bitki bazlı et alternatifleri:

Tofu

Tofu soya fasulyesinden yapılır ve harika bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Patates kızartması, köri ve sandviçlerde et yerine kullanılabilir.

Mercimek

Mercimek, harika bir bitki bazlı protein ve lif kaynağıdır. Sebzeli burgerler, etsiz köfteler ve mercimekli ekmek yapmak için kullanılabilirler.

Nohut

Nohut, sebze burger, falafel ve humus yapmak için kullanılabilir.

Buğday Glüteni

Bu, protein açısından yüksek ve et benzeri bir dokuya sahip buğday bazlı bir proteindir. Sandviçlerde, kızartmalarda ve çorbalarda et yerine kullanılabilir.

Bu bitki bazlı alternatiflerin etin tadını ve dokusunu taklit edebilmesine rağmen etin sağladığı besin maddelerinin aynısını sağlayamayacaklarını akılda tutmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir
salgam-suyu-faydalari-3-6d42974c_1600x1067

Yazar Hakkında

Sağlık ve diyet hakkındaki yazılarımla bende fraudcu.com' da sizlerleyim.Sağlık ve diyet hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyarım :)

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli